Carlo Goldoni Hayatı (Kısaca)

Carlo Goldoni Hayatı (Kısaca)

Carlo GoldoniCarlo Goldoni (25 Şubat 1707- 6 Şubat 1793), ünlü bir İtalyan piyes yazarıdır. İtalyan tiyatro sanatında yenilikler yapmış, bu sanatı geliştirmiştir.

Goldoni Venedik’te doğdu. Bir doktorun oğludur. 1721’de bir tiyatro kumpanyasına girmek için okuldan kaçtı, kumpanyayla birlikte İtalya içinde turneye çıktı. Daha sonra da, Pavia Lisesi’nde okurken, şehrin kadınları ile alay eden bir piyes yazdığı için okuldan kovuldu. 1731’de Padua Üniversitesi’nin hukuk fakültesini bitirdi. İki yıl Venedik’te, dört yıl da Pisa’da avukatlık yaptı. Tiyatro eseri yazmak isteğinden de bir türlü vazgeçemiyordu. 1734’te Venedik’te İmer Tiyatro Şirketi’yle anlaştı. Manzum bir piyes olan «Belisario» halkın pek hoşuna gitmişti. Goldoni piyesten sonra aynı tipte başka piyesler daha yazdı. İtalyan tiyatrosunun esaslı bir düzelmeye ihtiyacı olduğunu sezmişti. Moliere‘in Fransa’da yaptığını kendisi İtalya’da yapmak istiyordu.

Kibar çevrelerin kötü taraflarını elinden geldiği kadar hafif, alaycı bir üslupla anlatmak istiyordu. Bu arada devrin İtalyan tiyatro tekniğinde de birtakım yenilikler yaratmaya uğraşıyordu. Mesela o devirde sahneye çıkan oyuncular yüzlerine maske takarlardı. Carlo Goldoni, bir hayli uğraştıktan sonra, bu adeti kaldırmayı başardı. Gene o devirde sanatkarlar sahnede canlandırdıkları tiplere göre kılık değiştirmezlerdi. Goldoni piyesteki dilenciyi canlandıran bir artistin dilenci kılığına girmesi gerektiğini herkese kabul ettirdi.

Carlo Goldoni, tiyatro grupları ile gezerken bir ara Verona’da kaldı. Orada yazdığı eserler arasında «İki Efendinin Uşağı» piyesi çok beğenildi. Bu sıralarda Carlo Goldoni’nin şöhreti Paris’e kadar yayılmıştı. Fransa kralının kızlarına İtalyanca öğretmek üzere Paris’e çağrıldı. Carlo Goldoni, Paris’te Fransızca piyesler de yazıyordu. Bu arada XVI. Louis’nin evlenmesi şerefine de bir eser yazdı. Carlo Goldoni’nin en tanınmış piyeslerinden biri olan bu eserin adı «Le Bourru bienfaisant» (İyi Kalpli Cellât)’tır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir