Cervantes Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Cervantes Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

cervantesMiguel de (1547-1616) İspanya’nın en ünlü romancısı ve ölümsüz «Don Kişot» eserinin yazarıdır. Alcala De Henares’ te doğdu; Madrid Üniversitesinde okudu. Bu sırada, henüz yirmi-bir yaşındayken, yazdığı şiirler onun üstün hayal gücünü, yazı kabiliyetini gösteriyordu. Cervantes, daha sonra, ispanya’da geçinme imkanı bulamayınca, Roma’ya gitti, 1570’de Kardinal Giulio Acqua Vivâ’nın maiyetinde mabeyinci olarak çalıştı. 1571’de, İspanya ile Venedik’in Türkler’e karşı hazırladığı deniz seferlerine bir asker olarak katıldı, İnebahtı Deniz Savaşı‘nda sol kolu sakat kaldı. 1575’te İspanya’ya dönerken, bulunduğu gemi Türk korsanlarının eline geçti, Cervantes yakalanarak Cezayir’e götürüldü. Burada beş yıl esir kaldıktan sonra İspanya’daki dostlarının yardımı ile kurtuldu. Hayatının bu beş yıllık devresinde, birkaç kere kendisini ve esir arkadaşlarını kurtarmaya kalkıştıysa da başarısızlığa uğradı. Sönradan yarattığı «Don Kişot» adlı eserinde bu maceralarının büyük etkisi vardır.

Cervantes, İspanya’ya döndükten sonra bütün ilgisini edebiyat üzerinde topladı. Yazdığı şiirler, piyesler ve «Galetea» adlı romanı ona ne maddî, ne de manevi bakımdan bîr şey kazandırmadı. Çok fakir bir hayat yaşıyordu.

Cervantes nihayet 1605’te, «Don Quijote» (Don Kişot) u yazdı. Bu eserde İspanya’daki ve insanları, kuvvetli hayal gücüyle ve büyük yazı yeteneği ile hicvediyordu. Bu, çok yönlü, eşi daha önce denenmemiş bir eserdi. Cervantes, genel ahlak düşüncesiyle insanların psikolojik ve estetik tecrübelerini öylesine kaynaştırabilmiştir ki, sonradan «roman» adını alan edebi türün gelişmesi «Don Kişot» un etkisiyle mümkün olmuştur.

Cervantes’in hayatı, bütün dehasına ve şöhretine rağmen ihtiyaç içinde geçmiştir. 1616’da, 23 Nisan günü, Stratford-on-Avon’ da ünlü İngiliz edebiyatçısı Shakespeare ölürken, Madrid’te de aynı gün büyük İspanyol yazarı Miguel de Cervantes, çok fakir bir insan olarak hayata gözlerini yumuyordu.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir