Cevad Memduh Altar Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Cevad Memduh Altar Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Cevad Memduh Altar; (d. 1902, İstanbul – ö. 1995), Türk müzikçi ve sanat tarihçisidir. Her iki alana da eğitimci ve yönetici olarak katkılarda bulundu.

Ortaöğrenimini Alemdar Numune Mektebi ve Nişantaşı Sultanisi’nde tamamladıktan sonra, 1922’de Almanya’ya gitti. Leipzig Eyalet Konservatuvarı’nda müzik ve sanat tarihi öğrenimi gördü. 1927’de yurda döndü. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’ni bitirerek Ankara Musiki Muallim Mektebi’nde müzik kuramı, sanat ve opera tarihi dersleri verdi. 1929-43 arasında üstlendiği Gazi Eğitim Enstitüsü müdür yardımcılığının ve sanat tarihi öğretmenliğinin yanı sıra, 1935’ten başlayarak Milli Eğitim Bakanlığı Güzel Sanatlar şube müdürlüğünü de yürüttü. Ankara Devlet Konservatuvarı’nın kuruluş çalışmalarına da katılan Cevat Memduh Altar, sırasıyla Radyo Dairesi müdürlüğü (1943-51), Devlet Tiyatroları (1951-54) ve Güzel Sanatlar genel müdürlüğü görevlerinde (1954-60) bulundu.

Türkiye radyolarında ilk açıklamalı konser programını hazırlayan Altar’ın, Goethe ve Sanatı (1944), Georges Bizet ve Carmen Operası (1948), Ludwig van Beethoven (1952), Opera Tarihi (1970-82, 4 cilt) gibi yapıtlarıyla Johannes Merkel’den yaptığı Armoni ve Kontrpuan adlı çevirileri vardır. Aynca bestelediği çeşitli marşlar, müziğe ilişkin çok sayıda makalesi ve önemli belgeler içeren özel bir müzik arşivi bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu’nun (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu kurucuları arasında yer alan Altar, bilimsel çalışmalan dolayısıyla Fransa’nın Officier d’Académie ve Almanya’nın Schiller madalyalarını almıştır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir