Charles Pathé Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Charles Pathé Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Charles Pathé; (d. 25 Aralık 1863, Paris -ö. 26 Aralık 1957, Monte-Carlo), elindeki film yapım ve dağıtım ağıyla 20. yüzyılın ilk yıllarında dünya sinema pazarına egemen olmuş öncü Fransız sinemacıdır.

Kardeşleriyle birlikte 1896’da Paris’te, gramofon ve gramofon silindiri üretip satan Pathé Frères (Pathé Kardeşler) şirketini kurdu. Şirket Fransa’nın her yanındaki salonları Thomas A. Edison ve William Dickson’ın geliştirdiği film izleme aygıtı kinetoskopla donattığı gibi, Lumière Kardeşler’in geliştirdiği kamerayla da birçok kısa film çevirdi. Bu filmlerin konularını çarpıcı serüvenler, melodramatık aşk öyküleri ve komediler oluşturuyordu. Pathé 1909’da ilk uzun filmin’, Victor Hugo‘nun romanının dört makaralık bir uyarlaması olan Les Misérables’i (Sefiller) gerçekleştirdi. Aynı dönemde ilk haftalık haber filmi Pathé-Journal’i başlattı. Başta ABD ve İngiltere olmak üzere çeşitli ülkelerde gösterilen bu dizi 1956’ya değin ilgiyle izlendi. Pathé Frères 1914’te ABD’deki stüdyolarında, beyazperdenin ilk ve en ünlü dizi filmlerinden The Périls of Pauline’in ilk bölümlerini hazırladı. Şirket ayrıca sinema dergisi Pathé PictoriaTı yayımlamaya başladı.

Fransa, İngiltere ve ABD’deki film yapım birimleri ve bütün dünyaya yayılmış dağıtım bürolarıyla Pathé Frères son derece kârlı bir kuruluştu. Bazı filmlerinin kazancı, maliyetlerin 50 ile 100 katı arasında değişiyordu.

Pathé 1917’de şirketin donanımlarını, film stüdyolarını ve gösterim salonlarını satmaya başladı. 1929’da da sinemacılığı bıraktı. Ama şirket dağıtımcı olarak etkinliğini ve önemli konumunu sürdürdü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir