Cüneyt Arcayürek Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Cüneyt Arcayürek Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Cüneyt Arcayürek; (d. 6 Mart 1928, Ankara – ö 23 Haziran 2015, Ankara), siyaset kulisini yansıttığı “Ankara Notları” ile tanınan gazetecidir.

Ankara’daki lise öğreniminden sonra, bir süre Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne devam etti. 1947’de, Ulus gazetesinde muhabir olarak gazeteciliğe başladı. Ulus’tan sonra sırasıyla, Ankara Akşam Haberleri, Kudret, Vatan, yeniden Ulus ve Ankara Ajansı’nda çalıştı. Daha sonra Akis dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Hürriyet, Tercüman, Milliyet, Güneş ve Cumhuriyet’te sürdürdüğü meslek yaşamının 33 yıllık bölümünde (1947-80) tanıklık ettiği olayları ve siyaset kulislerini, Cüneyt Arcayürek Açıklıyor (1983-86, 10 cilt) dizisinde topladı. Siyasal mizah türündeki Ku-de-ta adlı kitabı 1985’te yayımlandı. Kasım 1991’de bir grup gazeteciyle birlikte Cumhuriyet gazetesinden ayrıldı; Bugün gazetesinde fıkra yazmaya başladı. 1993’te Cumhurbaşkanlığı danışmanlığına atandı. Öbür yapıtları arasında Şeytan Üçgeninde Türkiye (1987), Demokrasinin Sonbaharı (1987) ve Namı 864 Rakımlı Tepe-Çankaya (1989) sayılabilir.

Cumhuriyet gazetesinin baş sayfasında Güncel isimli köşenin yazarlığını yapmıştır. KanalTürk’te, Tuncay Özkan ile birlikte Pazar günleri yayınlanan Politika Durağı adlı programı sunmuştur.

Süleyman Demirel’in cumhurbaşkanlığı döneminde eski danışmanıdır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir