Damien Comolli kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Damien Comolli kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Fenerbahçe’de başkanlığa adaylığını açıklayan Ali Koç, başkan olursa futbol direktörü olarak Damien Comolli’yi göreve getirecek.

Damien Comolli, 13 Aralık 1972 tarihinde Béziers, Fransa’da doğmuştur. Monako’da bir gençlik takımında futbolcu olarak oynadı. 1992 yılında Monako futbol takımının 16 yaş altı takımının koçluğunu 3 yıl yaptı. Takımına bu sırada bir şampiyona kazandırdı. 1995 yılında profesyonel koçluk lisansı aldı.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push({});

1995 yılında Arsenal’ın oyuncu Ajanı olarak görev yapmaya başladı ve Kolo Toure, Emmanuel Eboué ve Gaël Clichy gibi oyuncularının keşfedilmesine sebep oldu.

Monaco, Saint-Étienne, Arsenal, Tottenham Hotspur ve Liverpool kulüpleri ile çalıştı. Günümüzde pek çok Premier Lig ve Championship Ligi takımlarına danışmanlık vermektedir.

Arsenal, Liverpool, Tottenham ve St. Etienne‘de futbol direktörlüğü ve scouting yapan Comolli, Thierry Daniel Henry, Robin van Persie, Gareth Bale ve Luis Suarez gibi yıldızları Ada futboluna kazandırmasıyla ün yaptı.

2010’da ise Liverpool‘da futbol direktörlüğü görevine getirilen Comolli; Luis Suarez, Andy Carroll, Charlie Adam, Jordan Henderson, Jose Enrique gibi oyuncuları takıma kazandırdı.

Damien Comolli, Türkiye Futbol Federasyonu’nun Sportif Direktörlük Sertifika Programı’na 2017 yılında eğitimci olarak katıldı.

Damien Comolli, İngilizce, İspanyolca ve Fransızca biliyor.

Fenerbahçe‘de başkanlığa adaylığını açıklayan Ali Koç, başkan olursa futbol direktörü olarak Damien Comolli‘yi göreve getirecek. Ali Koç, başkan olması halinde futbol yönetimini bir profesyonele emanet etmeyi düşünüyor.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç‘un daveti ile 6 Haziran 2018 tarihinde Fenerbahçe’nin Sportif Direktörü olmak üzere İstanbul’a geldi.

Teknik Direktör Kariyeri :
1995 – 2003 – Arsenal (Oyuncu Ajanı)
2001 – 2004 – Saint-Étienne (Futbol A takım teknik direktörü)
2005 – 2008 – Tottenham (Futbol A takım teknik direktörü)
2010 – 2011 – Liverpool (Takım Menajeri)
2011 – 2012 – Liverpool (Futbol A takım teknik direktörü)
2018 – —– – Fenerbahçe (Sportif Direktör)

Kaynak:Biyografi.info

 

Kaynak: biyografi info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir