Deniz Selin Ünlüdağ kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Deniz Selin Ünlüdağ kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Sporcu, eskrimci

2018 yılında Rusya‘nın Soçi kentinde düzenlenen Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası’nda kadınlar kılıç kategorisinde Avrupa şampiyonu oldu.

, 19 Nisan 2001 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Annesi Yasemin Ünlüdağ, babası Tanju Ünlüdağ’dır. Ortaokul sonuna kadar İzmir’de okudu. 2015 yılında İzmir’den Ankara’ya taşındı. Ankara Eryaman Okyanus Kolejinden 2018 yılında mezun oldu. Psikolog olarak sporcu psikolojisi alanında da uzmanlaşmak isteyen Deniz Selin Ünlüdağ üniversite eğitimine Ankara’da Gazi Üniversitesi’nde Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Bölümünde devam etmektedir

aslennereli.com

Küçük yaşlardan beri spora hep büyük bir ilgisi olan Deniz Selin Ünlüdağ, Voleybol, basketbol, futbol, tenis, yüzme, paten ve bunun gibi birçok spor dalıyla profesyonel olmasa da uğraştı. Karayip Korsanları filmini ilk izlediğininde kılıçlara karşı bir ilgi oluşmaya başladı. Daha sonrasında okuduğu okula eskrim sporunu tanıtmak için geldiklerinde “Eskrim” ile tanıştı.

9 yaşımda spor kariyerine başlayan Deniz Selin Ünlüdağ, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü üyesidir.

Deniz Selin Ünlüdağ, 2017 yılında Belarus‘un başkenti Minsk‘te düzenlenen 23 Yaş Altı Avrupa Eskrim Şampiyonası’nda kadın millî takımı ile altın madalya kazandı. Deniz Selin Ünlüdağ’ın kazandığı bu madalya, bireyselde 95 yıllık eskrim tarihimizin ikinci, kadınlar kategorisinde ise ilk Avrupa Şampiyonluğu oldu.

2018 yılında Rusya‘nın Soçi kentinde düzenlenen Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası’nda kadınlar kılıç kategorisinde Avrupa şampiyonu oldu.

Yıldız kadınlar kılıç kategorisinde Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezinde (TOHM) yetişen milli eskrimcimiz Deniz Selin Ünlüdağ, Avrupa’dan 56 kadın eskrim sporcusunun katıldığı Soçi’deki Avrupa Şampiyonası müsabakalarında pul maçlarından 9. sırada çıkmayı başararak 64’lük tabloyu maç yapmadan geçti. Ünlüdağ, tablo 32’de İtalyan Gaia Pia Carella’yı 15-7 yenerek tablo 16’ya kaldı. Bu turda Rumen Felicia Jakob’u 15-12 yenen Deniz Selin Ünlüdağ, çeyrek finalde de Macar Valentina Nagy’yi 15-9 yendi ve yarı finalde Rus Darya Drozd’nin rakibi oldu. Rus rakibini de 15-9 yenerek finale yükselen sporcumuz, finalde Bulgar Yoana İlieva’yı 15-11 yenerek Avrupa Şampiyonu oldu ve ülkemize altın madalyayı getirdi.

Deniz Selin Ünlüdağ, büyükler kadın kılıç klasmanında dünya sıralamasında 74’üncü, Türkiye sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.

2021 yılının Nisan ayında İspanya‘nın Madrid şehirinde yapılan 2020 olimpiyat oyunları için; Eskrim Tokyo 2020 Avrupa Elemeleri’nde, kadınlar kılıç kategorisinde 7’inci olan Deniz Selin Ünlüdağ, Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılım hakkı elde edemedi.

Deniz Selin Ünlüdağ, eskrim dışında; müzik dinlemeyi, resim çizmeyi, kitap okumayı ve en büyük dostları olan hayvanlarıyla vakit geçirmeyi çok seviyor.

Madalyaları :
2018 – Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası – Rusya, Soçi – Altın madalya
2017 – 23 Yaş Altı Avrupa Eskrim Şampiyonası – Belarus, Minsk – Altın madalya

Ödülleri :
2019 – Ülke TV ve Spor&Spor Programı, Sporun Devleri Buluşuyor” Ödül Gecesi – “Yılın Sporcusu” ödülü.

Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir