Diyojen Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Diyojen Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

DİOGENES [] (M. Ö. 4129- 323)

Eski Yunanistan’ın ünlü bir filozofudur. Felsefesinden çok yaşamasındaki özelliklerle tanınır.

Diogenes bir fıçının içinde yaşar, yalnız bayat ekmek yer, yalınayak gezerdi. Tek malı olan tahta bir su çanağını da, bir köylü çocuğun avuçları ile su içtiğini gördükten sonra atmıştı. Gayesi, elinden geldiği kadar sade yaşamak, hayatın bütün zevklerinden elini ayağını çekerek mutluluğa erişmekti.

Diogenes Sinoplu’dur. Babası sahte para basmaktan sanık olarak sürgün edildikten sonra Diogenes de Sinop’tan ayrıldı, Atina’ya gitti. Orada Kinizm (Kelbiyun) felsefesinin kurucularından Antisthenes’in öğrencisi oldu. Bu felsefeye göre, fazilet her şeyden üstündür, insanın kendine hâkim olması da her faziletin başıdır. Diogenes’in ondan sonraki yaşayışı bu düşünüşün en aşırı örneklerinden biri olmuştur.

Diogenes bir yolculuk sırasında korsanların eline düştü. Ona işi gücü sorulunca: «Öğretmenlikten başka meslek tanımıyorum» dedi, kendisini köle değil efendi almak isteyen birisine satmalarını istedi. Korsanlar onu zengin bir Korentli’ye sattılar. Diogenes ömrünün geri kalan yıllarını Korent’te, onu satın alan adamın oğullarına öğretmenlik yapmakta geçirdi. Doksanına yakın orada öldü.

Büyük İskender bir gün Korint’te dolaşırken, tembel tembel güneşlenmekte olan Diogenes’e rastladı. Yerde yatan sefil kılıklı adamın kalkıp kendisini saygıyla selamlamasını ondan yardım istemesini bekledi. Diogenes ise hiç oralı bile olmadı. Bunun üzerine mağrur hükümdar: Ben, Büyük İskender’im” dedi. Bu sömzleri üzerine adamın apar topar yerinden kalkıp özür dileyeceğini kimbilir ne hallere gireceğini düşünerek de hafifçe gülümsedi.

Kalender filozof hiç istifini bozmadan: «Ben de Diogenes’im» dedi.

İskender, kendini zor tuttu. Diogenes’e iyi bir ders vermek düşüncesiyle, biraz da büyüklüğün kendisinde kalması için «Dile benden^ne dilersen» diye böbürlendi.

Diogenes: «Tepemde durup gölge etmeyin, başka bir şey istemem» dedi.

Diogenes bir gün, Atina sokaklarında, elinde fenerle, dolaşıyordu. Güpegündüz niçin fener yaktığını merak edenler: «Ne arıyorsun?» diye sordular. Filozof buna: «Dürüst bir insan arıyorum» diye karşılık verdi.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir