Dmitri Mendeleev Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Dmitri Mendeleev Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Dmitri Mendeleev

(8 Şubat 1834, Tobolsk, Rusya – 2 Şubat 1907, St. Petersburg, Rusya)

Tanınmış bir Rus kimyageridir. Elemanları atom ağırlıklarına göre sınıflandırarak (periyodik) «çevrimsel sistem»i kurmuştur. Ayrıca galyum, sandiyum, germanyum gibi elemanların da yarı kaşifi sayılır, çünkü Dmitri Mendeleev bu elemanlar keşfedilmeden önce, var olabileceklerini ileri sürmüştü.

Dmitri Mendeleev on yedi çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak Sibirya’da Tobolsk şehrinde doğdu. 1856’da Petersburg Üniversitesi kimya fakültesini bitirdi. 1863’te aynı üniversitenin teknoloji enstitüsüne kimya profesörü oldu. 1890’da profesörlükten istifa edip ağırlıklar-ölçüler dairesinde müdür olarak çalıştı, ölünceye kadar bu görevinden ayrılmadı.

Dmitri Mendeleev çevrimsel sistem üzerindeki çalışmaları ile tanınmış, ayrıca sıvıların genişlemeleriyle, gaz haline geçmeleriyle ilgili kanunları da bulmuş, petrolün özellikleri, aslı üzerinde de uzun zaman çalışmıştır. En ilgi toplayan eseri 1868’de yayınlanan «Kimyanın Esasları» adındaki kitabıdır.

Dmitri Mendeleev ayrıca çok iyi bir öğretmendi. Evinden kimya meraklısı öğrenciler hiç eksik olmazdı. Dmitri Mendeleev’in anlattıkları bir çoklarının seviyesine göre ağır olmakla beraber, bunlar sırf onun tatlı ders anlatışını dinlemek için derslere giderlerdi.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir