Doğu Perinçek Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Doğu Perinçek Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

, 17 Haziran 1942’de ’te doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da bitirdi. Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Almanya’ya çalışmak için gitti.

SİYASİ KARİYERİ

1968’de çalışma hayatına başladıktan sonra “Fikir Kulüpleri Federasyonu Genel Başkanlığı ()” görevini üstlendi. Aynı yıl arkadaşlarıyla birlikte “Aydınlık” dergisini kurdu. 1969’da illegal şekilde “Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi (TİİKP)” örgütünü kurdu. 12 Mart 1971 Muhtırası’nın ardından 20 yıl hapse mahkûm edilse de 1974’teki genel afla 2 buçuk yıl yattıktan sonra serbest kaldı. 28 Ocak 1978’de (TİKP)”ni kurdu.

12 Eylül 1980 Darbesi’nin ardından tutuklanıp 8 yıl hapse mahkûm edildi. Ancak 5 yıl sonra hapisten çıktı. , 10 Nisan 1990 yılında uygulamaya konulan “Sansür Sürgün Kararnamesi”yle Diyarbakır Cezaevi’nde üç ay hapis yattı.

ABDULLAH ÖCALAN’LA LÜBNAN’DA GÖRÜŞTÜ

1991 yılında “2000’ Doğru” dergisinin başındayken, Lübnan’da PKK lideri Abdullah Öcalan’la görüştü. Görüşmeler kitap olarak basıldı. 1991’de Türk Ceza Kanunu’nun 141. maddesinin kaldırılmasıyla Temmuz ayında Sosyalist Parti Genel Başkanı oldu. Sosyalist Parti’nin kapatılmasıyla ’ni kurdu.

ERGENEKON VE 117 YILLIK HAPİS CEZASI

Ergenekon örgütü soruşturması kapsamında pek çok İşçi Partiliyle birlikte gözaltına alındı. Yapılan sorgunun ardından “silahlı terör örgütü kurma, yönetme, zorla hükûmeti ıskata teşebbüs, TC hükümetine karşı silahlı isyana tahrik, açıklanması yasak belgeleri temin etme” suçlamasıyla tutuklandı.

5 Ağustos 2013’te alınan kararla 117 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Özel Yetkili Mahkemelerin 6 Mart 2014 tarihinde TBMM kararı ile kaldırılmasıyla tahliye edildi.

VATAN PARTİSİ’YLE İŞÇİ PARTİSİ’NDE DEĞİŞİM

Tahliye olduktan sonra siyasi çalışmalarına devam eden Perinçek, 15 Şubat 2015 tarihinde İşçi Partisi’nin ismini ve amblemini “Milli Hükümet için Birlik” sloganıyla (VP)” şeklinde değiştirdi.

Kaynak:Enson Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir