Dorothy Parker Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Dorothy Parker Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Dorothy Parker

Dorothy Parker (d. 22 Ağustos 1893, West End, New Jersey – ö. 7 Haziran 1967, New York kenti, ABD), ABD’li şair ve öykü yazarı. Dönemin kent yaşamını alaycı bir yaklaşımla dile getirmiştir.

Liseyi bitirdikten sonra New York’ta Vanity Fair dergisinde çalışmaya başladı. Oradaki Algonquin Oteli’nde, mizahçı Robert Benchley ve oyun yazan Robert Shervvood ile birlikte “Algonquin Yuvarlak Masası” adlı edebiyat çevresinin çekirdeğini oluşturdu.

Tiyatro eleştirilerindeki keskin dili yüzünden Vanity Fair’den kovulunca serbest yazar olarak çalışmaya başladı. 1927-33 arasında The New Yorker’da “Sürekli Okur” imzasıyla oldukça kişisel bir üslupta kitap eleştirileri yazdı; bu yazıların bir bölümünü A Month of Saturdays (1971; Cumartesilerden Bir Ay) adıyla kitaplaştırdı. İlk şiir kitabı Enough Rope (1926; Ne Hali Varsa) en çok satan kitaplar arasına girdi. Onu Sunset Gun (1928; Günbatımında Atılan Top) ve Death and Taxes (1931; Ölüm ve Vergiler) izledi. Bu üç kitap 1936’da Collected Poems: Not So Deep as a Well (Toplu Şiirler: Kuyu Kadar da Derin Değil) adıyla bir araya getirildi.

1929’da Parker, yaşlanmakta olan bir sosyete fahişesini anlattığı “Big Blonde” (Büyük Sarışın) adlı öyküsüyle O. Henry Ödü-lü’nü kazandı. Öykülerini Laments for the Living (1930; Yaşayanlara Ağıt) ve After Such Pleasures (1933; Böylesi Zevklerin Ardından) adlarıyla kitaplaştırdı. Bu iki kitabı, yeni öyküler de ekleyerek Here Lies (1939; Burada Yatıyor) adıyla bir araya getirdi. İnsanlığın durumunu trajik ve aynı zamanda da gülünç olarak değerlendiren bir bakış açısı şiirleriyle öykülerinin ortak özelliğiydi.

1933’te, ikinci kocası Alan Campbell ile birlikte Hollyvvood’a giderek, aralarında Oscar adayı A Star is Born’un da (Bir Yıldız Doğuyor) bulunduğu 15’in üzerinde filmin senaryosuna katkıda bulundu. Ardından İspanya İç Savaşı’nda muhabirlik yaptı. McCarthy döneminde siyasal görüşlerinden ötürü Hollyvvood’da iş bulamayınca Esquire dergisinde kitap eleştirileri yazmaya başladı. ingiliz denemeci Charles Lamb’in yaşamını konu alan ve ilk kez 1949’da sahnelenen The Coast of Illyria (Illyria Kıyısı) ile New York’un yan sokaklarındaki otellerde yaşayan yalnız dullar üzerine The Ladies of the Corridor (1953; Koridordaki Hanımlar) adlı iki oyunun yazılmasına katıldı. Daha önce Elmer Rice ile birlikte yazdığı Close Harmony de (Yakından Uyum), 1924’te bir süre New York’ta sahnelenmişti.

Parker’ın “Hayat Pahalılığı” adlı övküsü Amerikan Hikâyeleri Antolojisi (1983) içinde yayımlanmıştır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir