Douglas MacArthur Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında (Kısaca)

Douglas MacArthur Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında (Kısaca)

Douglas MacArthur
(26 Ocak 1880, Little Rock, Arkansas, ABD – 5 Nisan 1964, Washington, DC, ABD)

İkinci Dünya Savaşı’nın en ünlü komutanlarından bir Amerikalı generaldir. Arkansas eyaletinde, Little Rock’ta doğdu. Arthur MacArthur adlı ünlü bir Amerikan askerinin oğluydu, küçüklüğü askeri bir çevrede geçmiş olduğundan daha bu yaşlarda askerliğe karşı yakın bir ilgi duymuştu. Harp Akademisi’nden 1903’te birincilikle mezun oldu. I. Dünya Savaşı’nda Fransa’da, 1919’a kadar işgal ordusu ile Almanya’da önemli komutanlıklarda bulundu. 1922’de Filipinler’deki Amerikan tümeni komutanı oldu. 1930’da general rütbesi ile kurmay başkanlığına getirildi. Amerika tarihindeki en genç generaldi. 1934’te Filipinler’deki savunma teşkilatının başkanlığına getirildi.

1941’de Uzak Doğu meselesinin tehlikeli bir durum alması üzerine o zamanki Amerikan Başkanı Roosevelt, MacArthur’u Uzak Doğu’daki bütün Amerikan askeri kuvvetlerinin komutanı yaptı. Bu görevi sırasında elde ettiği üstün başarıdan sonra da, 1945’te Batı Büyük Okyanus kuvvetleri komutanlığına getirildi. Aynı yıl Tokyo’da askeri üssünü kurdu. Japonya’daki askeri idarenin tek başkanı durumuna girerek devlet idaresi, eğitim, endüstri alanlarında birçok yenilikler yaptı. Çalışkanlığı ve disiplini sayesinde kısa zamanda Japon halkının, İmparator Hirohito’nun saygısını kazandı.

1950’de Kuzey Kore komünist birlikleri, Güney Kore’yi işgal etmeye başlayınca, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler adına, komünistler’le çarpışmak üzere bir ordu hazırladı, MacArthur’u Birleşmiş Milletler Komutanı olarak bu ordunun başına getirdi. Bu görevi sırasında MacArthur’un hazırladığı plânlar, Birleşmiş Milletler’in tutumuna uymadığı için, Amerikan Başkanı Truman kendisini görevinden geri aldı.

Yurdundan 14 yıl ayrı kaldıktan sonra Amerika’ya dönen MacArthur, dünyada pek az kimseye yapılmış büyük bir sevgi, hayranlık gösterileriyle karşılandı. MacArthur, Kongre’nin toplantısında görüşlerini açıklayan, mesleğine veda ederek son verdiği unutulmaz bir konuşma yapmıştır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir