Dük Arthur Wellesley Wellington Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Dük Arthur Wellesley Wellington Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkındaDük Wellington (1 Mayıs 1769, Dublin, İrlanda – 14 Eylül 1852, Walmer Castle, Birleşik Krallık)

Ünlü bir İngiliz askeri ve devlet adamıdır. İngiltere’de «» diye tanınır. Wellington, Eton Koleji’nde okuduktan sonra 1787’de askerliğe girdi. Üç yıl sonra milletvekili seçilerek 1790-1795 yılları arasında parlâmentoda bulundu. Askerî görev ile 1795’de Hollânda’ya, yine aynı yıl içinde Hindistan’a gönderildi. İngiltere’ye dönüşünde tekrar Avam Kamarası’na seçildi.

Fakat Wellington daha çok bir komutan olarak ün yapmıştı. Nitekim Portekiz ve İspanya’da Napolyon ordularına karşı başarılı savaşlar yaparak, Talavere, Salamanca, Vittoria, Orthez ve Toulouse’da parlak zaferler kazandı.

Napolyon’un ilk defa tahttan çekilmesi üzerine 1815’de toplanan Viyana Kongresi’nde İngiltere’nin temsilciliğini yaptı.

Waterloo savaşında İngiliz ordusuna komuta ederek, sonsuz dayanma ve karşı hücumu ile Fransız ordusunun bozguna uğramasına yol açarak, Prusya generali Blûcher’den fazla ün kazandı.

Savaştan sonra 1815’ten, 1818 yılına kadar Fransa’dakî işgal ordusu komutanlığında bulunan Wellington, İngiltere’ye döndükten sonra, kabineye girdi. 1828’de başbakanlığa getirildi ve iki yıl bu görevde kaldı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir