Edgar Degas Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Edgar Degas Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Edgar Degas (19 Temmuz 1834, Paris, Fransa – 27 Eylül 1917, Paris, Fransa)

En ünlü Fransız ressamlarından biridir. Paris’te doğdu. Öğrenimine bir hukukçu olmak üzere başladı, sonradan resim çalışmaya karar verdi. Ecole des Beaux Arts (Güzel Sanatlar Okulu) na devam etti. Öğretmeni, ünlü ressam Ingres’in talebelerinden olan Lamothe’tu.

Edgar Degas’nın 1870’ten önceki resimleri ta-mamiyle akademik anlayışa dayanır. O sıralarda İtalya’ya yaptığ. bir yolculukta ressam Manet’ye rasladı, onun etkisiyle resim tekniğinde akademik değerlerden ayrılarak kendine has özellikler bulmaya başladı, 1873’te yaptığı «Pamuk Alışverişi» adlı tablosu bu geçişi ilk belirten eserlerinden biridir

Empresyonizm akımının ilk yıllarında Degas, bu harekete katılanların başında geliyordu Bu topluluğun 1874’te açtığı sergiye daha başka ünlü ressamlarla birlikte ka^ tıldı. Bir süre sonra .bazı görüş farklarından dolayı Empresyonistler’den ayrıldı O, Ingres’in ve eski ustaların çizgilerini Mo-net’nin şekilsiz görüntülerine tercih ediyordu, Çizgi konusunda birçok Empresyonist ressamdan farklı olarak Japon sanatına doğ ru bir eğilim gösteriyordu Bu etki özellikle 1868’de başladığı dansöz resimlerinde kendini belli etmiştir.

Bazı görüşleri ve özellikleriyle yeni resim anlayışına çok şey katmış olan bu ünlü Fransız ressamının başlıca şunlar dır: «La Classe de Danse» (Dans Dersanesi); «Sur la Plage» (Plâjda); «La Repasseuse» (Utücü Kadın); «Miss Lola».

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir