Edmund Halley Kimdir

Edmund Halley Kimdir

Edmond Halleyİngiliz gökbilimcisidir. Londra 8 Kasım 1656 doğumludur. Ölümü Greenwich 14 Ocak 1742. 19 yaşında Kepler Yasaları üzerinde çalışmaya başladı. 1676’da okulu bırakıp güney yarım küredeki yıldızları incelemek üzere Güney Atlantik’teki St. Helena Adası’na gitti. 18 ayda 350 kadar yıldızın konumunu belirlemeyi başardı.

Bir de Merkür geçişi gözlemledi. 1678’de İngiltere’ye döndüğünde Catalogas Stellatum Australium (Güney Yıldızları Kataloğu) adıyla yayımladığı çalışmaları nedeniyle kendisine Danimarkalı ünlü gökbilimci Tycho Brahe’den esinlenerek Sauthern Tycho (Güney Gökküresinin Tycho’su) unvanı takıldı. Krallık fermanıyla Oxford’dan master diploması verildi. Aynı yıl Royal Society üyeliğine seçildi. Adının bilim dünyasında tanınmasını sağlayan en önemli çalışması kuyrukluyıldızlarla ilgili araştırmalarıdır.

Synopsis Astronomiae Cometia (Kuyrukluyıldızlar Astronomisine Toplu Bakış) 1705 adlı eserinde bilinen tüm kuyrukluyıldızların gözlemlerini inceleyip, 1337-1698 arasında gözlenmiş 24 kuyrukluyıldızın yörünge elemanlarını hesapladı. Üçünün yörünge elemanlarının birbirine benzerliği karşısında geçişlerin tümünün aynı kuyrukluyıldıza ait olabileceğini ileri sürdü.

Güneş’in dünyaya olan uzaklığını saptayıp, konum, denizcilik gökbilimi ve astrofizikte önemli araştırmalar yapan Edmond Halley, duran yıldızların da bir öz hareketinin bulunduğunu ilk kez belirledi. 1685-1699 arasında Royal Society’nin sekreterliğini de yaptı. 1720’de Flamsteed’in ölümü üzerine boşalan kraliyet gökbilimciliğine atanmıştır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir