Edouard Lalo Kimdir

Edouard Lalo Kimdir

Édouard_Lalo - 1865 yılındaki görünümüTanınmış bir Fransız bestecisidir. 27 Ocak 1823’te Fransa Lille’de doğdu. 22 Nisan 1892’de Paris’te hayata gözlerini yummuştur. Babası Napoleon’un ileri gelen komutanlarındandı. Oğlunu da asker yapmak istiyordu. Edouard ise çok küçük yaştan müziğe merak sarmıştı. Babasının sözünü dinlemeyerek 16 yaşında Paris’e gitti ve konservatuvara girdi. 17 yaşında eser bestelemeye başladı. Bir yandan da ders vererek salonlarda viyola çalarak hayatını kazanıyordu.

Edouard Lalo ilk eserlerinin beğenilmemesi üzerine besteciliği bırakmıştı. 1865’te evlendikten sonra karısı onu yeniden eser bestelemeye teşvik etti. Edouard Lalo için şöhret çağı ancak 50 yaşından sonra başladı. Bu arada orkestra ile keman için yazdığı konçerto ona büyük ün sağladı. Lalo’nun arkadaşı Sarasate için yazdığı bu eser ilk defa Paris’te 1874’te çalındı. Konserde Sarasate kendisi solist olarak çaldı. Bir senfoni olarak da çalınabilen bu eser “İspanyol Senfonisi” diye tanınmıştır.

Edouard Lalo opera yazmayı birkaç kere denemiş ve başarı sağlayamamıştı. Konçertosunun kazandığı başarı üzerine yeniden opera yazmaya koyuldu. “Le Roi d’Ys(Ys Kralı) adındaki bu operası üzerinde yıllarca kimseye söylemeden çalıştı. Eser 1888’de Paris Operası’nda oynandı ve büyük hayranlıkla karşılandı.

Edouard Lalo’nun son yılları hastalık içinde geçti. Zihni de günden güne zayıflıyordu. Daha önce geçirdiği felç vücudunu adam akıllı yıpratmıştı. Hele Frenz Müzik Kurumu’na üye seçilmeyince maneviyatı büsbütün bozuldu. Son günlerini üzüntü içinde geçirdi.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir