Edward Chace Tolman Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Edward Chace Tolman Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Tolmarı, 1886 yılında Massachusetts’e iyi halli bir ingiliz ailesinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Tolman, ailesinin isteklerinin aksine akademik alanda ilerlemeyi tercih etmiş deneysel ve kuramsal kimya üzerinde çalışmalar yapmıştır, ilerleyen süreçte William James’in çalışmalarından etkilenen Tolman, Harvard üniversitesinde çalışmalarını sürdürmüştür. Burada Felsefe ve üzerine çalışan Tolman, bu arada Geştalt Psikolojisi ile de ilgilenmiş ve yaz dönemini, bir Gestalt Psikologu olan Koffka ile birlikte Almanya ‘da geçirmiştir. Tolman’ın tezi, geriye dönük ket vurma üzerine bir çalışmaydı. Tolman, 1915 yılında Northwestern Üniversitesi’nde ders vermeye başladı. 1. ve 2. Dünya savaşları sırasında savaş karşıtı yazıları nedeniyle bir takım sıkıntılar yaşadıysa da psikoloji alanında yapmış olduğu çalışmalarla birçok ödül almıştır. 19 Kasım 1959’da vefat etmiştir.

Davranışçılığı ise insan ya da hayvan davranışlarının amaçlarını, niyetlerini göz önünde bulundurarak açıklamaya çalışmıştır. Tolman, davranışçıların, davranışı çok küçük birimlere bölüp, analiz ederken, bütünü gözden kaçırdıklarını savunmuştur. Bu nedenle Davranışçıların savunduğu gibi küçük davranış birimleri ile değil, bütüncü davranışlarla çalışmak gerektiğini üzerinde durmuştur.

Davranışları bir bütün olarak ele almayı amaçlayan bu kuram, davranışçılık ile gestalt kuramını birleştirmeye çalışır.

Davranışçılar davranışı küçük adımlarla açıklarken Tolman’ın kuramı bütüncü (molar) davranışlarla açıklar. Davranışın küçük adımlarla tek tek incelenmesinin bütünü kaçırmaya neden olacağını söyler.

Tolman’ın kuramı yöntem olarak davranışçıdır. Fakat davranış, amaç doğrultusunda bilişsel süreçlerle keşfedilir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir