Emir Süleyman Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Emir Süleyman Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

SÜLEYMAN, Emîr (1377?-1411)

Yıldırım Bayezit’in büyük oğlu, Fetret Devri Osmanlı hükümdarlarından biridir. Zamanından bugüne kadar bütün Batı tarihçileri onu «I. Süleyman», Kanuni’yi de «II. Süleyman» kabul ederlerse de, Osmanlı hanedanı Mehmet Çelebi’den yürüdüğü için, klasik Osmanlı tarihçileri, ’ı padişah saymayıp Yıldırım’dan sonra Mehmet Çelebi’ye atlamış, onu 5. padişah kabul etmişlerdir.

Şehzade Süleyman, babası Yıldırım’ın devrinde önemli sancakbeyliklerinde, komutanlıklarda bulundu. 1402 Ankara Meydan Savaşı‘nda yenilgi başlayınca ‘ yanına vezir-i âzam Çandarlı Ali Paşa ile daha başka ileri gelenleri alıp savaş alanınından çekildi. Bursa’ya gelip alabildiklerini aldıktan sonra kuvvetleri ile Rumeli’ye geçti, Edirne’de kendini padişah ilan etti. Yıldırım’ın küçük oğlu Musa Çelebi, ağabeyisi Süleyman’ın mirasına konmak için ona savaş açtı; önce başarısızlığa uğradı; sonra onu gafil avladı. 1411’de Emir Süleyman öldürüldü, Musa Çelebi, Edirne’de tahta geçti.

Öldürüldüğü zaman 34 yaşlarında bulunan Emir Süleyman, 9 yıla yakın saltanat sürmüştü. Yalnız, şaraba düşkün olduğu için pek iş görememiş, tahtı en sonunda I. Sultan Mehmet’e kaptırmıştır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir