Erdal Çelik kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Erdal Çelik kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Pop müzik şarkıcısı

Erdal Çelik, 18 Temmuz 1961 yılında İstanbul‘da doğmuştur. İlk ve ortaokulu memur olan babasının işi nedeniyle uzun yıllar dolaştıkları Anadolu’da Erzurum’da, lise tahsilini Ankara’da tamamladı. Ankara’ya geri dönüşten sonra Gazi Üniversitesi müzik bölümünde okurken Savaş BAĞCAN orkestrasında şarkı söylemeye başladı.

Sırasıyla İlhan FEYMAN orkestrasında, Uğur SEZEN orkestrası ve LOKOMOTİF grubuyla çalıştı.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push({});

1976 yılında TRT Ankara radyosunun açtığı kadrolu ses sanatçılığı sınavını kazanarak Radyoya girmeye hak kazandı. Amacı pop müzik yapmak olduğundan kazandığı halde radyoya başlamadı.

Hemen akabinde TRT Televizyonunun hazırladığı yeni sesler programında emisyon hakkı kazanarak radyo ve televizyonda programlara katılıp şarkı söyledi. Çıktığı programlardan da sonra Ankara’nın çeşitli kulüplerinde şarkı söylemeye başladı.

Bu arada çok sevdiği yazma tutkusunu tatmin etmek ve her şeyi daha yakından hissetmek için Yurt Haberler Ajansında TV magazin ve meclis muhabirliği yapmaya başladı. İlk başkanı Cengiz Polatkan’ın olduğu TRT magazin muhabirleri derneğinin 017 nolu kurucularındandır.

1982 yılında beraber müzik yaptığı Lokomotif grubuyla Ankara KKK Armoni mızıkasında vatan görevini tamamladı.

1984 yılında Güneş gazetesini açtığı ses yarışmasında 2000 kişi arasından ilk 10’a girmeyi başardı ve erkek şarkıcılar dalında 1. oldu. Yine aynı yarışmada rakibi olan Emel Müftüoğlu’yla yarışma sonrası 1985 yılında Attila Özdemiroğlu’nun projesi olan Emel-Erdal ikilisini kurdular.

İkili “Öyle Bir Aşk” ve “Alaturka Benim Canım” adlı albümlere imza attı. Bu süre içerisinde 2 yıl Zülfü Livaneli ile birlikte konserler ve TV programları yapan ikili 1986-87-88 yıllarında Eurovision şarkı yarışması Türkiye finallerinde yarıştı.

Kayahan ile birlikte seslendirdikleri “Güneşli Bir Resim Çiz Bana” şarkısıyla 3. oldu. Yaklaşık 6 yıllık beraberlik sonrasında yollarını ayırdılar.

Erdal Çelik, 1989 yılında Kuşadası Altın güvercin yarışmasında sözü ve müziği kendisine ait olan “Gittin Gideli” adlı şarkıyla gümüş güvercin, sözü ve müziği Atilla Atasoy’a ait “Yaz Yağmuru” şarkısıyla da bronz güvercini kucakladı.

1991 yılında büyük çıkış yakaladığı “Cana Cansın” albümüyle ilk solo çalışmasını yaptı.

Aynı yıl TRT televizyonlarında yayınlanan “Evliliğe Doğru” adlı yarışmanın uzun zaman sunuculuğunu yapan sanatçı 1993 yılında çıkardığı 2. solo albümü “Ya Hep Ya Hiç” den sonra İrlanda’nın Cavan kentinde yapılan “Cavan İnternational Song Contest” yarışmasında “Lıke A Gıft” adlı şarkıyla o senenin Eurovision 1.si şarkıcıları geride bırakarak 1.’lik ödülünü aldı.

Bu ödülün hemen ardından İngiltere’de plak yapmak için aldığı teklifi ve önüne uzatılan sözleşmeyi yeni doğmuş oğlundan ve ailesinden fazla uzak kalmamak adına imza atmayıp geri çevirdi. 1996 yılında yaptığı “Canımın İstanbul Köşesi” albümü sanatçının çıkardığı en son solo albümdür.

Bu tarihten sonra çeşitli zamanlarda yurt içi ve yurt dışında özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde çeşitli etkinliklere katılarak Türkiye’yi ve kaliteli Türk müziğini tanıtmaya çalışan sanatçı sanat hayatı boyunca Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Pakistan, İsveç, İsviçre, Almanya gibi ülkelerde çeşitli konserler yapmıştır.

1 Aralık 2017’de tüm dijital marketlerde yerini alan “Ve Hayatımda” ile müzik severler ve 90’lar dinleyicisine uzun zamandır bekledikleri sürprizi yaptı.

Evlilikleri :
Eşi Piraye hanımdır ve Doğa ile Duru adında iki oğlu var. İstanbul’da yaşıyorlar.

Albümleri :
1983 – Aşk Değil
1985 – Öyle Bir Aşk (Erdal Çelik & Emel Müftüoğlu)
1988 – Alaturka Benim Canım (Erdal Çelik & Emel Müftüoğlu)
1992 – Cana Cansın
1993 – Ya Hep Ya Hiç
1995 – Erdal
2017 – Ve Hayatımda

Erdal Çelik’in 90lara damgasını vuran şarkılarından bazıları;
Gittin gideli,
Gülendam,
Cana cansın,
Tek kürekçim sensin benim,
Biletini kestim senin,
Olmaz ki böyle yar,
Gururum,
Ya hep ya hiç,
Nerelere kime sorsam,
Gelesin ateşlere,
Canımın İstanbul köşesi.

Kaynak:Biyografi.info

 

Kaynak: biyografi info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir