Ermanno Olmi Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Ermanno Olmi Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Ermanno Olmi; (d. 24 Temmuz 1931, Bergamo, İtalya), gerçekçilikten masalsı bir anlatıma yönelen yapıtlarıyla uluslararası ödüller kazanmış İtalyan sinema yönetmenidir.

Kente göçerek fabrikalarda çalışan bir köylü ailesindendi. Babasının II. Dünya Savaşı’nda ölümü üzerine annesiyle birlikte Edison-Volta Elektrik Santralı’nda çalışmaya başladı. Bu kuruluşta tiyatro ve sinema etkinliklerine katıldı. 1952’de, tanıtıcı filmler çekmek üzere elektrik sanayisinin film yapım merkezine atandı. O yıldan 1959’a değin 40’tan fazla kısa belgesel filmde denetimci ve yönetmen olarak çalıştı. 1959’da çektiği yarı belgesel II tempo si d fermato’yla (Zaman Durmuştu) uzun film yönetmenliğine başladı.

II posto (1961; İş), I fidanzati (1963; Nişanlılar), … E venne un uomo (1965; Ve Bir Adam Geldi) gibi ilk dönem filmlerinde gerçek mekânları ve halktan kişileri kullanan Olmi, yeni gerçekçilik akımının izleyicilerinden sayıldı. Ama sanayi toplumunun getirdiği sınırlamalar ve bireyin kendini geliştirememesi gibi temalarıyla bu akımdan ayrılıyordu. Un certo giorno (1968; Güzel Bir Gün) ve La circostanza’da (1974; Koşullar) yukarı tabakaların yaşamını işledi. Köylüleri oynattığı, 1978 Cannes Film Şenliği’nde birincilik ödülü Altın Palmiye’yi kazanan L’albero degli zoccoli (1978; Nalın Ağacı) ile Cammina cammina’da (1983; Yürüye Yürüye) yalın ve sarsıcı bir gerçekçilik örneği verdi. Lunga vita alla Signora (1987; Hanımefendiye Uzun Ömürler) ve Venedik Film Şenliği’nde birincilik ödülü Altın Aslan’ı kazanan La leggenda del santo bevitore (1988; Ermiş Ayyaş Destanı) adlı filmlerinde iyilik-kötülük kavramlarını ele aldığı masalsı bir sinemaya yöneldi.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir