Ernest Hemingway Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Ernest Hemingway Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

ernest hemingway (21 Temmuz 1899, Oak Park, Illinois, ABD – 2 Temmuz 1961, Ketchum, Idaho, ABD)

XX. yüzyıl Amerikan edebiyatının en başta gelen romancılarından biridir. Yarattığı yeni bir üslûpla dünya edebiyatında çığır açmış, birçok yeni yazarlara önderlik etmiştir.

Ernest Hemingway, Chicago yakınlarında Oak Park’da doğdu. Babası doktordu. Annesi müziğe son derece meraklı, hassas ruhlu bir kadındı. Anneyle baba küçük Ernest’in geleceği hakkında bir türlü karara yaramıyorlardı: Baba Ernest Hemingway, oğlunu da doktor yetiştirmek istiyor, annesi ise onda müzik sevgisini uyandırmaya çalışıyordu. Ernest Hemingway küçük yaşta spora merak sarmıştı. Balık tutmak, kuş avlamak en çok hoşlandığı eğlencelerdendi. Ayrıca okulun futbol takımında da oynuyordu. Daha sonra boks dersleri de almaya başladı.

Ernest Hemingway, ortaokulu bitirdikten sonra, evden uzaklaştı, «Kansas City» gazetesinde çalışmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı başlayınca, gönüllü olarak askere yazıldıysada cephede yaralı taşıyan arabalarda şoförlük yapt: «Silâhlara Veda» adındaki romanı o günlerin maceralarından doğmuştur. Ernest Hemingway, 1918’de ağır yaralı olarak cepheden ayrıldı. Daha sonra Paris’e yerleşti. Muhabirliği sırasında roman ve hikâye yazmaya başlamıştı ama, Paris’e yerleştikten sonra kendini bu işe daha fazla verdi.

Ernest Hemingway’in 1926’da yayınlanan «The Sun Also Risşs» (Gene Sabah Oldu) bir romancı olarak tanınmasını sağladı. 1929’da yayınladığı «A Farewell to Arms» (Silâhlara Veda) romanı ise Hemingway’i dünya çapında tanınmış bir yazar yaptı. Ernest Hemingway 1938’de İspanya İç Savaşı’na gönüllü olarak katıldı. 1940’ta çıkan «For Whom the Bell Tolls» (Çanlar Kimin için Çalıyor) adındaki romanı bu savaşta gördükleri üzerine kurulmuştur. Bu romandan sonra on yıl kadar roman yazmayan Ernest Hemingway, bu arada en güzel modern hikâye örneklerini vermiştir. 1952’de «The old Man and the Sea» (ihtiyar Adamla Deniz) adında kısa bir roman yazdı, 1953’te, Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı.

Ernest Hemingway, kendisine öz üslubu ile çok canlı bir yazış tarzı yaratmıştır. İnsanların iç dünyalarını, uzun tahliller yerine, dış hareketleriyle, sözleriyle, davranışları ile belirtir. Hareketleri, adeta filim tekniğiyle, birer birer vererek, göz önünde canlandırır, maddenin içinde gizli olan şiiri vermeye çalışır. Eserlerinde bir senfoni düzeni görülür: Konuşmalar, hareketler, tahliller ahenkli bir düzen içinde birbiriyle örülmüştür.

Ernest Hemingway, kendisinden henüz daha birçok eserler beklendiği sırada, kendi av tüfeğinin kurşunu ile öldü. Bunun bir kaza olduğu bildirildiyse de, yazarın kendini öldürdüğü sanılıyor, çünkü son zamanlarda tedavisi zor bir hastalığa tutulmuştu. Babası da vaktiyle tüfekle kendini öldürmüştü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir