Ersoy Dede kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Ersoy Dede kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

, 1975 yılında Zonguldak’ta doğmuştur.

Ersoy Dede, gazetecilik kariyerine doğup büyüdüğü yer olan Zonguldak’ta, Adalet Gazetesinde başlayarak adım attı.

1992 senesinde İstanbul’a taşınan Ersoy Dede, sırası ile muhabir, editör vb. birçok görevde çalışmalar gerçekleştirmiştir. Özellikle radyoculuk yönü kuvvetli olan Ersoy Dede, yaptığı yayınlar ile kısa sürede zirveye tırmanmayı başarmıştır. Best Fm, Show Radyo, Power Fm, Radyo Kozmos, İstanbul Fm ve NTV Radyo’da editör ve spiker olarak çalışmış, birçok radyo’da genel yayın yönetmenliğini üstlenmiştir.

Özellikle Best Fm bünyesinde uzun seneler sürdürdüğü Sesli Gazete isimli program ile açık ara zirvede yer almıştır. Ayrıca Radyo 99’da Artı Haber ve İstanbul Fm’de ise Aktüel Haber programları ile isminden söz ettirmiştir.

1997 senesinde, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından en başarılı gazeteci ödülüne layık görülmüştür. Diğer bir yandan gençlik döneminde uzun süre amatör gruplar ile tiyatro çalışmalarında yer alan Ersoy Dede ayrıca, lisanslı bir tenisçidir.

Ersoy Dede, NTV, Habertürk ve Haber 7 kanallarında programlar hazırlayıp sunmuştur. Kanal 6 ekranlarında Gece Baskısı, Habertürk ekranlarında Uyandırma Servisi ve Haber 7 kanalında Bugün ve Bıçak Sırtı isimli programları sundu. Ülke Tv’de Ana Haber Bülteni ve bir süre ise Flash Tv ekranlarında Haftasonu Ana Haberi sunmuştur.

2013 yılında “Bir çocuk Öldü” isimli bir kitabını yayınladı. Yeni Akit Gazetesi’nde günlük köşe yazıları yazan Ersoy Dede, TRT Radyo 1”de yorum yapmakta, Cafe Siyaset internet sitesinde, artihaber.com ve rota haber haber portallarında makaleleri yayınlanmıştır. Kaçırılan gazetecilerin yaşadıklarını konu alan Suriye’de 70 Gün isimli belgeseli TRT Haber’de yayınlanmıştır.

24 Tv’de Esas Mesele isimli programı sundu.

sanatçısı Didem Özlem ile evlidir ve 2008 doğumlu Ebru ile 2001 doğumlu Deniz isimlerinde iki çocuğu vardır.

Sunuculuğun yanı sıra Star Gazetesi’nde yazarlık yapmaya da devam etmektedir.

15 Ağustos 2020 tarihinde 24 TV ile yollarını ayıran gazeteci Ersoy Dede 7 Eylül 2020 tarihinden itibaren TRT1’de Işıl Açıkkar’dan boşalan ‘TRT Ana Haber Bülteni’ni sunacak.

Kitapları :
2013 – Bir çocuk Öldü
2017 – MİT tırları ihaneti

Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir