Esat Mahmut Karakurt kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Esat Mahmut Karakurt kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

, özellikle “Kadın İsterse” adlı romanıyla bilinen Türk yazardır. Esat Mahmut Karakurt, ilk öykü kitabı Aşkın Alevleri’ni 1926 yılında yayımladıktan sonra 1960 yılına kadar kaleme aldığı toplam 16 romanıyla, aşk, macera ve casusluk romanları alanında Cumhuriyet dönemine damgasını vurmuş, geniş bir kadın okuyucu kitlesine ulaşmış yazarlarımızdandır.

Esat Mahmut Karakurt, 1902 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası Şûra-yı Devlet üyesi Urfalı Mahmut Nedim Bey’dir. Esat Mahmut Karakurt, ilköğrenimini Kadıköy Sultanisi’nde tamamladı. İstanbul Diş Hekimliği Okulundan 1924 yılında mezun oldu ve ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1930 yılında bitirdi.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push({});

İş hayatına 19 yaşında Tercüman-ı Hakikat gazetesinde muhabir olarak başladı.

Esat Mahmut Karakurt, Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra sıra ile yazarlık, gazetecilik, 1938 yılından itibaren avukatlık yapmış en sonunda ise Galatasaray Lisesi‘nde Türkçe öğretmenliği yapmaya başlamıştır. 1930 yılında başladığı Galatasaray Lisesi Türkçe ve edebiyat öğretmenliği görevini 1957 yılına kadar sürdürdü.

İlk yazıları muhabir olarak çalıştığı Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yayınlandı. Daha sonra çalıştığı İleri, İkdam, Cumhuriyet, Tasvir, Yeni Sabah gibi gazetelerdeki polisiye olayları konu alan röportajlarıyla tanındı. Polisiye olayları izleyen bir gazeteci olması onu polisiye öyküler ve romanlar yazmaya sevk etti ve edebiyatımızda polisiye roman ve öykü türünde önemli bir yazar haline geldi. Yazarlığa mütareke yıllarında küçük öyküler yazarak başlayan yazar daha sonra popüler polisiye aşk ve macera romancılığına yöneldi. Küçük öyküler yazdı. Ama daha çok çoğu sinemaya uyarlanan, olaya dayalı aşk ve serüven romanlarıyla ün kazandı. Esat Mahmut Karakurt 1926 – 1960 yılları arasında toplam 16 roman yazmıştır. Yazarın 17 romanından 26 film senaryosu yazılmış ve Türk sinemasına aktarılmıştır.

Öğrenim düzeyi düşük bir okuyucu kitlesine yönelik aşk ve macera romanları ile popüler oldu. Romanlarının konuları Makedonya, Romanya, Yemen ve Arabistan’a kadar uzanan bir mekânda geçer. Millî duygular ve vatan sevgisini, buna bağlı olarak da Türk askerleri ve yabancı kadınlar arasındaki aşkı işledi. Kitapları çok sayıda baskı yaptı. Cumhuriyet dönemi yazarları arasında geniş kitlelere okuma alışkanlığı kazandırmak ve Türkçeyi sevdirmek bakımından yararlı oldu.

Esat Mahmut Karakurt’un toplam 16 romanının sekizi casusluk, savaş, polisiye öğeler taşıyan macera ağırlıklı romanslar iken diğer sekizi erkek ve kadın kahraman arasındaki aşka odaklanmıştır.

“Ankara Ekspresi” (1946) adlı eseri dikkatleri üzerine çekmeye başlar. Bu eserinde Türklerin “inatçı, cesur, şerefine düşkün bir millet” oluşu konusunu işlemiş, Alman yetkililerin ağzından aktarılmış gibi adeta Türk hükümetine ve Milli Şef İsmet İnönü’ye hürmetlerini ve bağlılığını bildirmiştir. Bu roman Türkleri karalayan Geceyarısı Ekspresi romanına bir cevap niteliğinde olduğu kadar bir anlamda da Esat Mahmut’un siyasete atılmasına olanak verecek adımların ilki olacaktır. Bu roman doğru dürüst ilk Türk casusluk romanı olarak da kabul edilebilecek düzeyde olmuştur.

Esat Mahmut Karakurt, 1954 yılından sonra siyasete atılarak 1954-1960 yılları arasında TBMM XI. Dönem Şanlıurfa milletvekilliği yapmıştır. 1961-1966 yılları arasında ise Cumhuriyet Senatosu Şanlıurfa Üyeliği (15 Ekim 1961 – 5 Haziran 1966) yapmıştır.

Esat Mahmut Karakurt, 15 Temmuz 1977 tarihinde İstanbul’da 75 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1926 – Aşkın Alevleri
1926 – Vahşi Bir Kız Sevdim
1926 – Çölde Bir İstanbul Kızı
1934 – Dağları Bekleyen Kız
1936 – Allahaısmarladık

1937 – Ölünceye Kadar

1938 – Son Gece

1939 – Kadın Severse
1940 – İlk ve Son
1940 – Kocamı Aldatacağım
1945 – Sokaktan Gelen Kadın
1946 – Ankara Ekspresi

1948 – Bir Kadın Kayboldu
1949 – Ömrümün Tek Gecesi

1952 – Erikler Çiçek Açtı

1954 – Son Tren
1960 – Kadın İsterse

Kaynak:Biyografi.info

 

Kaynak: biyografi info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir