Eugene O’Neill Kısaca Hayatı

Eugene O’Neill Kısaca Hayatı

Eugene O'Neill

Eugene O’Neill (16 Ekim 1888 – 27 Kasım 1953) Ünlü bir Amerikan piyes yazarıdır. 1936’da Nobel Edebiyat Ödülünü kazanmıştır.

Eugene O’Neill, aslında İrlandalı bir aileden, New York’ta doğdu. Babası James O’Neill ünlü bir aktördü. Eugene, kısa bir öğrenim hayatından sonra maceralı bir yaşayışa atıldı; bu arada, gemilerde çalıştı, yırtıcı hayvan terbiyeciliği etti, sonra aktörlüğe, rejisörlüğe geçti.

1919’da yazdığı «Beyond the Horizon» (Ufkun Ötesinde) adındaki ilk uzun piyesiyle büyük bir ün kazandı. Bu eseriyle olduğu gibi 1922’de yazdığı «Anna Christie», 1928’de yazdığı «Strange Interlude» (Garip Fasıla) ile de o yılların Pulitzer Ödülünü kazanmıştır. En ünlü eserlerinden biri de «Mourning Becomes Electra» (Elektraya Yas Yaraşır) piyesidir.

Eugene O’Neill, Amerikan tiyatrosunda gerçekçi akımı ilk açan piyes yazarıdır. «Günümüzün derdi şu: Eski tanrı öldü, yenisi yaratılmadı» diyen O’Neill, bugünün gerçeklerini dile getirmeye çalışmış, eserlerinde XX. yüzyıl insanının duygularını, düşüncelerini canlandırmıştır. Öldüğü vakit bitmemiş üç piyes bırakmıştır. «Long Day’s Journey Into Night» (Uzun Bir Günün Yolculuğundan Sonra Gece) adı ile yazmaya başladığı kendi hayat hikayesi de yarım kalmıştır. Kızı Oona, ünlü aktör Charles Chaplen’le evlenmiştir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir