Fahri Korutürk Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Fahri Korutürk Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

6 Nisan 1973 – 6 Nisan 1980 arasında görev yapmıştır.

(13 Ağustos 1903 – 12 Ekim 1987) 

1903 yılında İstanbul’da eski askerlerden Erzincanlı Osman Sabit Bey ile Nesrin Hanım’ın oğlu olarak doğdu. Annesini küçük yaşta kaybedince üvey annesi Nuriye ’ün (1873-6 Kasım 1973) gözetiminde büyüdü.

1916 yılında Bahriye Mektebi’ne girdi. 1923 yılında Deniz Harp Okulu’nu, Gv.Mühendis (Teğmen) rütbesiyle bitirmiştir. 

1 Mart 1923 – 15 Ekim 1924 tarihleri arasında Hamidiye ve Yavuz gemilerinde tahsil ve staj görmüştür. Çeşitli gemilerde görev yaptıktan sonra, 1931 yılında girdiği Deniz Harp Akademisi’ni 1933 yılında bitirerek Kurmay Subay olmuştur. Muhtelif gemi ve karargâh görevleri ile Roma ve Berlin Deniz Ataşelikleri’nde bulunmuştur. 1936’da Montreux (Montrö) Boğazlar Konferansı’na askerî uzman olarak katılmıştır.

1950 yılında Tuğamiral olmuştur. Bu rütbe ile İstanbul Deniz Komutanlığı ve Denizaltı Filosu Komutanlığı yapmıştır. 1953 yılında Tümamiral olmuştur. Bu rütbe ile Harp Filosu Komutanlığı, Deniz Eğitim Komutanlığı ve Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı yapmıştır. 

1956 yılında Koramiral olmuştur. Bu rütbe ile Donanma Komutanlığı, Boğazlar ve Marmara Deniz Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 13 Aralık 1957 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutan vekilliğine atanmıştır. 1958 yılında Oramirallik rütbesine yükselmiştir ve 17 Kasım 1959 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine başlamıştır. 

27 Mayıs 1960 darbesinden sonra 2 Temmuz 1960 tarihinde emekliye sevk edilmiştir. Sonra sırası ile Moskova ve Madrid Büyükelçisi olarak diplomatik görevler aldı. 1968 yılında dönemin cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından seçildi.

Cumhurbaşkanlığı:

1973 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce üç partinin desteğiyle 15’inci turda 365 oy alarak Türkiye Cumhuriyeti’nin altıncı Cumhurbaşkanı seçildi. 
Cumhurbaşkanlığı devrinde Türkiye’nin çalkantılı bir döneminde oluşu Korutürk’ün rolünü kilit konumuna getirmişti. Zira bu devirde kurulan koalisyon hükümetlerinin oluşumu ve yaşaması için Korutürk büyük çaba sarfetmiş kendisinin de deyimiyle Türkiye’yi bu devirde hükümetsiz bırakmamıştır. 

Devrinde Kıbrıs Harekâtı gerçekleştirilmiş ve anarşi tüm hızıyla yayılmıştır. Kendisi bu devirde özellikle devletin itibarını yeniden tesis için uğraş vermiştir. Yine bu devirde de açılarak hizmete girmiştir. 

Döneminde 7 yıl boyunca 8 hükümet kurulmuştur. 1980 yılında, yedi yıllık hizmet süresini dolduran Korutürk Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılarak Anayasa uyarınca tabii senatör sıfatıyla Cumhuriyet Senatosu’nda görev almıştır.

1 Mart 1944 tarihinde eski Milletvekili ve Mesen Salah Cimcoz’un kızı ve Moralı İbrahim Paşa’nın torunu ressam Emel Korutürk ile evlenen ve Osman (1944-), Salah(1949-), Ayşe (1955-) adlarında üç çocuğu olan , 12 Ekim 1987 günü geçirdiği bir kalp krizi sonucu vefat etti. 

Oğulları Osman Korutürk ve Salah Korutürk ile gelini Zergün Korutürk, büyükelçidir.

Kendisine Korutürk soyadı tarafından bizzat verilmiştir.

Kaynak:Enson Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir