Fatih Terim Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Fatih Terim Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Küçük  yaşlarından  itibaren babası “Topal Talat” ile birlikte ağır işlerde çalışmıştır. Babası, ’in Motor Sanat Enstitütüsü’nde okumasını istemiştir. Terim babasının bu istediğini gerçekleştirmiştir ancak ikinci sınıfta devamsızlıktan dolayı okulunu bırakmak zorunda kalmıştır.

Bir yandan da mahalle arasında futbol topunu ayağına değdirmeden yapamamaya başlamıştır. Okul hayatı, futbol kadar cazip gelmez. Babasının isteği üzerine Motor Sanat Enstitüsüne girer fakat 2. sınıfta devamsızlıktan okulu bırakmak zorunda kalır. 1969’da henüz 16 yaşındayken formasını giymeğe başladığı Adanademirspor’la futbol hayatı başlar.

Oynadığı futbol ve kişiliğinden dolayı üç yıl içerisinde takım kaptanlığına getirilir. 1972 yılında, Türkiye Genç Milli Takımına çağrılır. Milli takım ile Romanya ile oynanan maçı ardından Spor Kulübü tarafından Adanademirspor’dan transfer edilir. Transfer ücreti olarak ta o dönem için çok büyük miktar olan 1.650.000 TL. para alır. Oynadığı futbol ile Galatasaray’a ve Türk futboluna gönül veren herkesin gönlünde taht kurmuştur. Galatasaray’da top koşturduğu 11 yıl boyunca takımı ile beraber şampiyonluk yaşayamamıştır. Futbol hayatı boyunca Türk Milli Takımı formasını 51 defa gururla giymiş ve bu kutsal formanın hakkını sonuna kadar vermiştir.

Futbol hayatını futbolcu olarak geride bırakan Terim, antrenörlük kursuna gidip antrenörlük belgesi almıştır. Antrenörlük hayatına başladığı ilk takım Ankaragücü’dür. Ardından, Göztepe ve Ümit Milli ve A milli takımının başına geçmiştir.

1996 yılında Galatasaray’ın başına geçen Terim, burda hayatının en iyi 4 yılını geçirip tarihe altın harflerle yazılacaktır. 1996-2000 yılları arasında , 4 sene üst üste lig şampiyonluğunu kazanmıştır. Bu 4 yıllık üst üste gelen şampiyonluk başarısı bestelere konu olmuştur. Bu süre içerisinde ayriyeten Cumhurbaşkanlığı Kupasını da kazanır. En büyük başarısı Galatasaray ile 2000 yılında UEFA Kupasını kazanarak elde etmiştir. Türk tarihinde ilk defa bu kupayı kazanan Fatih Terim’in Galatasaray’ıdır. Bu başarılarının ardından Galatasaray tarafları Fatih Terim’e “İmparator” lakabını takmıştır.

Galatasaray’da bu denli büyük başarılar elde eden Terim, kendisini yurt dışında başka bir takımda elde etmek isteyen Terim, İtalya’dan takımının başına geçmiştir. Burada elde ettiği başarıların ardından, İtalya’da kalıp Seri A’nın en köklü ve dev takımı olan ’ın başına geçmiştir. Burda bekleneni veremeyen, istediği başarıyı alamayan Terim 2002 yılında Galatasaray’ın başına geri dönmüştür.

2004 yılında ise Milli Takımın başına geri döner. Milli Takımın başında iken 2008 yılında Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı finale kadar yükselmeyi başarmıştır. Bu başarı 2002 Dünya Kupasın da ki, Dünya 3.lüğünden sonraki en büyük başarımızdır.

2011 yılında üçüncü kez Galatasaray’ın başına geçen Terim, 2012 yılında takıma tekrar şampiyonluk ipini ğöğüsletir. 2013 yılında ise lig şampiyonluğunu alarak toplamda 6 defa şampiyonluk ipini göğüslemiş ve kırılması zor bi rekora daha adını altın harflerle kazıtmıştır.

Galatasaray’dan ayrıldıktan sonra A Milli Takımın başına tekrar geçen Fatih Terim’in hedefi 2016 ve 2022 Dünya kupalarında bayrağımızı dalgalandırmak.

Kaynak:Enson Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir