Fazıl Ahmet Aykaç Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Fazıl Ahmet Aykaç Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Fazıl Ahmet Aykaç (d. 1884, İstanbul -ö. 4 Aralık 1967, İstanbul), Fecr-i Ati topluluğunun ve yazarlarından. İlk ve ortaöğrenimini Gümüşhane, Musul ve İstanbul’da yaptıktan sonra Paris Siyasal Bilgiler Yüksekokulu’nun yazışmak kurslarını izledi. Çeşitli öğretim kurumlarında Fransızca, pedagoji, psikoloji dersleri verdi. Elazığ milletvekilliği yaptı (1927-1938).

Genç yaşında Fecr-i Ati topluluğu içinde yer alan Aykaç daha sonra yalın, konuşma dilinin rahat olanaklarını kullanan ve mizah öğeleriyle beslenen fantezist bir şiire yöneldi. İnce bir beğeni sınırından hiç taşmayan övgüler, yergiler ve edebi makaleler yazdı. Gazete ve dergilerde eğitim, psikoloji, felsefe üzerine yazılar yayımladı. Günübirlik olayları ve insanları zarif bir üslupla işledi.

Aruzla yazılmış şiirlerini Divançe-i Fâzıl’ da (1913), aruz, hece karışık şiirlerini Harman Sonu’nda (1919), düz yazılarını Şeytan Diyor ki’de (1927) topladı. 1934’te yayımlanan Fazıl Ahmet adlı kitabında şiir, hiciv ve öteki düz yazılarından seçmeler yer alır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir