Felix Mendelssohn Bartholdy Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Felix Mendelssohn Bartholdy Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Felix Mendelssohn Bartholdy (3 Şubat 1809, Hamburg, Almanya – 4 Kasım 1847, Leipzig, Almanya)

Ünlü bir Alman bestecisidir. Genç yaşta ölmesine rağmen kısacık hayatına pek çok başarı sığdırabilmiştir. Zengin bir Musevi ailesinin çocuğu olarak Hamburg’da doğdu. 10 yaşında eser bestelemeye başladı; 11 yaşında piyano ve yaylı sazlar için bir trio, org için dört parça, üç sahneli bir komik opera, bir de kantta besteledi; 13 yaşında kendi bestesi olan bir piyano konçertosunu halkın huzurunda çaldı; 15 yaşına bastığı gün de «İki Yeğen» operasını tamamlamıştı. 17 yaşındayken de «Bir Yaz Gecesi Rüyası» uvertürünün ilk çalınışını kendisi idare etti.

Mendelssohn’un babası akıllılık edip ailesine Hıristiyan dinini kabul ettirmiş, Bartholdy soyadını almıştı. Bunu yapmamış olsaydı, o sıralarda başlayan Yahudi düşmanlığı Mendelsshon ailesini büyük felaketlere uğratabilirdi. Felix de, kardeşleri de Bartholdy soyadını aldıktan sonra Berlin Üniversitesi’ne girebildiler.

Mendelssohn, 1829’da, Londra Filarmoni Orkestrası’nın davetlisi olarak İngiltere’ye gitti, «Londra Senfonileri», «İskoçya Senfonileri» bu gezinin eserleridir. Almanya’ya döndükten sonra Mendelsshon gene durmadan çalışmaya başladı. Yalnız, babasının, az sonra da ablasının kalpden ölmesi onun için büyük felaket oldu, kendisi de ölüm korkusu içinde yaşıyordu. Bir beyin kanamasından sonra, bir daha iyice kendine gelemedi, 38 yaşında öldü. Mendelssohn’un arasında keman, piyano konçertoları, oratoryolar, piyano ve yaylı sazlar için eserler, prelüt ve fügler de vardır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir