Ferdinand de Lesseps Kimdir

Ferdinand de Lesseps Kimdir

Ferdinand de Lesseps Heykeli19 Kasım 1805 yılında doğmuştur. Süveyş Kanalı’nın açılmasını sağlayan bir Fransız diplomatı ve mühendisidir. Versay’da doğdu. Ailesinin birçok fertleri yüksek devlet memurluklarında bulunmuş kimselerdi. Lesseps de bu geleneğe uyarak 1825’te Dışişleri Bakanlığında görev aldı. 1832 de konsolos olarak Kahire’ye gönderildi. Bu sırada Napolyon’un Süveyş kıstağını kesip bir kanal açtırmayı tasarlamış olduğunu okumuştu. Kanal fikri Lesseps’e çok ilgi çekici göründü. Akdeniz’le Kızıldeniz’in birleştirilmesini tarihte daha önce başkaları da düşünmüştü.

Eski Mısırlılar ve Müslümanlar devrinde mevcut olan kanal sonradan dolmuştu. II. Selim zamanında Osmanlılar’da kanal projesini ele almış fakat icraata geçmemişti.

Lesseps o zamanki Mısır valisi Said Paşa ile dostluğunu ilerletti. Kanalla ilgili tasarısını ona da anlattı. Yalnız Kahire’de başgösteren bir veba salgını kanalla uğraşılmasına engel oldu. Bu arada şehri tehdit eden veba salgınının önüne geçilmesinde büyük bir yararlık göstererek dikkati çekti ve Mısırlılar’ın sevgisini kazandı.

30 kasım 1854’te Süveyş Kanalı’nın açılması işini üzerine alması için Babıali tarafından kendisine imtiyaz verildi. 15 yıllık bir çalışmadan sonra kanal Kasım 1869’da açıldı.

1879’da Panama Kanalı’nın açılması işini de Lesseps üzerine aldıysa da bu seferki teşebbüsü başarıya erişemedi.

Ferdinand de Lesseps Fransız Akademisi’nin Bilimler Akademisi’nin daha birçok bilim derneklerinin üyesiydi. Legion d’Honneur nişanı ile taltif edilmiştir. 7 Aralık 1894 tarihinde ise hayata gözlerini yummuştur.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir