27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi, Adalet ve Kalkınma Partisi Kocaeli Bölgesi, 1’nci sıradan millet vekili adayıdır.

İlkokulu Hereke’de Ortaokul ve Liseyi İzmit İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümünü bitirdi. Özel okullarda matematik öğretmenliği ve gıda sektöründe yöneticilik yaptı.

AK Parti Kocaeli Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve Ar-Ge’den sorumlu il başkan yardımcılığı görevini sürdürdü. 2003 yılında seçildiği AK Parti Kocaeli İl Başkanlığı vazifesini 4 yıl süreyle devam ettirdi. 23, 24, 25 ve 26’ncı dönemlerde Kocaeli Milletvekili seçildi.

AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı’nda Bölge Koordinatörü ve Teşkilat Başkan Yardımcısı görevlerini yürüttü. Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığı yaptı. 62, 63 ve 64’üncü hükümetlerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, 65. hükümette Milli Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunlar Birliği Vakfı, Hereke Eğitim ve Kültür Yardımlaşma Derneği, Kızılay, Yeşilay, Ay Işığı Yetim ve Öksüz Çocuklar Yardımlaşma Derneği ile Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı Üyesidir.

İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça bilen Işık, evli ve 4 çocuk babasıdır.