Fırat Arslan kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Fırat Arslan kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Türk asıllı WBA Dünya Şampiyonu Alman profesyonel boksördür.

Fırat Arslan, 28 Eylül 1970 tarihinde Almanya, Friedberg’de gurbetçi bir ailenin 5 çocuğundan biri olarak doğmuştur. Ailesi aslen Zonguldaklıdır. 1,82 m boyunda ve 91 kg ağırlığında olan Fırat Arslan, Türk asıllı olup WBA Dünya Şampiyonu Alman profesyonel boksördür. Küçük yaşta iken anne babası ayrılarak babası Türkiye’ye dönmüştür. 2001 yılında vefat eden eski bir pehlivan olan babası Mustafa Arslan Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Ortaköy Köyü nüfusuna kayıtlıdır. Meriç ve Rıdvan Arslan alarındaki ağabeyleri Almanya’da yaşamakta, Zonguldak’ta Alaplı ilçesinde Fuat ve Murat isimlerinde iki kardeşi yaşamaktadır. Abisi Meriç de boks yapmaktadır.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push({});

18 yaşında amatör olarak boksa başladı. Askerliğini Türkiye’de yaptı. Almanya’ya tekrar gitti ve 24 yaşında Alman vatandaşlığına geçti. Boks antrenmanlarına devam ederken gece kulüplerinde güvenlik olarak çalıştı. Fırat Arslan amatör boksör olarak Almanya’nın çeşitli kulüplerinde karşılaşmalara katıldı ve birçok kez Württemberg bölgesi birincisi oldu. Amatör daldaki başarılarını Romanya Şampiyonu ve önceki Avrupa Şampiyonu Marocescu karşısında kazandığı karşılaşma ile en üst düzeye taşımasını becerdi. İşte bu karşılaşmanın sonucunda profesyonel boks kariyerine ilk adımını atmış oldu.

Fırat Arslan, profesyonel boksa başlamadan evvel 92 kez amatör olarak ringe çıktı. Bu maçların 81’inde galip geldi. 2000 yılında profesyonel boksa başladı. 2004 yılında hem Almanya hem de Avrupa Şampiyon oldu.

2006 yılında WBA Kıtalararası Kemer Şampiyonu olan Fırat Arslan, sonra 24 Kasım 2007 tarihinde Amerikalı Virgill Hill‘i yenerek bu kez WBA’in 1 numaralı kemeri olan Dünya Şampiyonluğunu elde etti. Fırat Arslan, bu zaferiyle profesyonel boks tarihinde dünya şampiyonluğu elde eden ilk Türk boksör oldu.

2008 yılında şampiyonluk kemerini korudu ancak 2008 yılının sonunda yenilerek kaybetti.

Fırat Arslan yaptığı 51 maçın 26’sını nakavtla olmak üzere 41’ini kazandı, iki kez de berabere kaldı. 3’ü nakavtla olmak üzere 8 kez yenildi.

Fırat Arslan, son derece mükemmel bir sporcu olarak büyük başarılara imzasını atarak boks tarihinde seçkin bir yer edindi. Boks sporunun klişeleşmiş yaşam türünün aksine, Fırat Arslan bilinçli ve çevresine uyum sağlayan bir hayatı sürdürmekten yanadır. Spor çalışmalarından geriye kalan zamanını edebiyat ve yabancı diller alanında kendini geliştirmek amacıyla kullanmaktadır. Almanya dışındaki boks karşılaşmaları ve antremanların arasında fırsat buldukça yabancı dil bilgisini arttırmakta, ve kendisini bu alanda ilerletmeye çalışmaktadır. Herhangi bir aksan hatası olmadan Almanca ve Türkçe yanı sıra akıcı İngilizce ve İspanyolca konuşabilmektedir.

Fırat Arslan, Dilek Arslan ile evlidir.

7 Ekim 2017 tarihinde Boks efsanesi Muhammed Ali adına düzenlenen turnuvanın Stuttgart’taki çeyrek finalinde Fırat Arslan Arjantin şampiyonu Alejandro Emilio Valori’yi nakavtla yendi.

Fırat Arslan’ın 24 Mart 2018 tarihindeki Hamburg kentinde yapılacak olan Avrupa şampiyonluk maçı rakibin grip olması nedeniyle iptal oldu.

19 Mayıs 2018 tarihinde Trabzon’da hazırlık maçı niteliğinde ringe çıktı.

16 Haziran 2018 tarihinde Almanya‘nın Karlsruhe kentinde bulunan 30 bin kişilik Wildparkstadion futbol sahasında Arjantinli Pablo Mathias Magroni ile dünya şampiyonluğu için ringe çıkacak.

16 Haziran 2018 tarihinde Fırat Arslan, şampiyonluk maçında Arjantinli rakibi Pablo Mathias’ı henüz ilk dakikada nakavt ederek 15. kez altın kemeri kazandı.

17 Kasım 2018 gecesi Almanya‘nın Göppingen kentinde altıncı kez dünya şampiyonluk kemeri için Arnavut Sefer Seferi ile ringe çıkacak. WBO Cruiserweight Kıtalararası Şampiyonluk maçında Türk boksör Fırat Arslan, Arnavut rakibi Sefer Seferi ile karşı karşıya gelecek.
Kaynak:Biyografi.info

 

Kaynak: biyografi info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir