Florentino Ameghino Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Florentino Ameghino Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Florentino Ameghino; (d. 19 Eylül 1853, Moneglia, Sardinya Krallığı – ö. 6 Ağustos 1911, La Plata, Arjantin), paleontolog, antropolog ve jeologdur. Arjantin pampalarında keşfettiği fosiller, 19. yüzyıl sonlarında ABD’nin batısında bulunanlar kadar önemlidir.

Ameghino henüz küçük bir çocukken, ailesi Arjantin’e göç etti. Fosil biriktirmeye çok genç yaşta başlayan Ameghino çok geçmeden fosillerin sınıflandırılmasıyla da uğraştı. Ama Güney Amerika’da yayımlanan bilimsel dergiler onun bu konuya yaptığı katkılarla ilgilenmediler. Ancak Journal de Zoologie’nin yayın yönetmeni Fransız paleontolog ve zoolog Paul Gervais ile sürdürdüğü yazışma Ameghino’nun uluslararası alanda tanınmasına yardımcı oldu. Ameghino 6 bin soyu tükenmiş hayvan fosili keşfetti. 1884’te Cördoba Üniver-sitesi’ne zooloji profesörü olarak atandı. La Plata Ulusal Universitesi’nde de jeoloji ve mineraloji profesörlüğünü yaptı (1887).

Ameghino, Avrupa’da üç yıl geçirmesine karşın, bilimin o dönemde ulaştığı noktaya uzak kaldı. Bu nedenle de fosiller konusundaki bazı keşiflerini yanlış yorumladı; geliştirdiği köktenci antropolojik kuramlara ciddi eleştiriler yöneltildi. Tezlerinden biri, insan da içinde olmak üzere, bütün memelilerin Arjantin pampalarından türediğiydi. Bu savları, öğretim görevlerinden uzaklaştırılmasına yol açtı. Adı çevresinde oluşan yoğun kuşku nedeniyle çalışmalarının gerçek değeri başka paleontologlarca ancak yaşamının son yıllarında anlaşılabildi. 1902-11 arasında Buenos Aires’teki Doğa Tarihi Müzesi’nin müdürlüğünü yapan Ameghino 1906’da jeoloji profesörü olarak yeniden La Plata Ulusal Üniversitesi’ne atandı. Obras completas y correspondencia científica de Florentino Ameghino (1913-36, 24 cilt, Florentino Ameghino’nun Bütün Yapıtları ve Bilimsel Yazışmaları) adlı yapıt onun 200’e yakın monografisini ve anılarını kapsar.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir