Francisco de Almeida Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Francisco de Almeida Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Francisco de Almeida (d. y. 1450, Lizbon – ö. 1 Mart 1510, bugün Cape Town’da bulunan Masadağı Körfezi), asker, kâşif ve Hindistan’ın ilk Portekizli genel valisi.

Magriplilere karşı savaşta ün kazandıktan sonra Mart 1505’te I. Manuel tarafından yeni fethedilen Hindistan topraklannın genel valiliğine atandı. Yirmi bir gemiden oluşan güçlü bir donanmayla yola koyuldu, Ümit Burnunu dolaşarak Afrika’nın doğu kıyısı boyunca ilerledi. Bu sırada Kilwa’yı (bugün Tanzanya yakınlarında Kilwa Kisiwani) alıp burada bir kale inşa ettirdi.

Mombasa kentini yakıp yıktıktan sonra Hindistan’a ulaştı ve Koçin’e yerleşti. Portekiz’i Doğu’daki en büyük güç durumuna getirmeye ve baharat ticaretini tekelleştirmeye kararlı olan Almeida, bir dizi müstahkem ticaret yeri inşa ettirdi. Güçlü yönetimi sırasında Malakka’yla (bugün Malezya’da Melaka) bir ticaret antlaşması imzaladı. Oğlu Lourenço yeni keşiflere girişti. Almeida, Hindistan’daki Portekiz egemenliğine meydan okuyan Araplarla onların Mısırlı müttefiklerinin limanlarını yakıp yağmaladı ve birleşik donanmalarını Şubat 1509’da Diu (Hindistan’da) açıklarında bozguna uğrattı.

Afonso de Albuquerque onun yerini almak üzere Koçin’e geldiğinde, atama emrinin yasal olmadığından kuşkulanan Almeida, Albuquerque’i hapsetti. Ama Kasım 1509’da onun otoritesini kabul etmek zorunda kaldı ve ertesi ay Portekiz’e gitmek üzere yola çıktı. Masadağı Körfezinde denize açıldığı sırada Koikoilerle giriştiği bir çatışma sırasında öldürüldü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir