Francisco Pizarro Hayatı

Francisco Pizarro Hayatı

Francisco Pizarro

Francisco Pizarro, (d. y. 1475. Trujillo. Extremadura. Kastilya – ö. 26 Haziran 1541. Lima [bugün Peru’da]). Peru’daki İnka topraklarını ele geçiren (1531-33) İspanyol fatih (conquistador). Lima kentinin kurucusudur (1535).

1502’de Hispaniola’ya (bugün Haiti ve Dominik cumhuriyetleri) atanan yeni İspanyol sömürge valisiyle birlikte İspanya’dan ayrıldı. Ama yerleşik koloni yaşamına uyum sağlayamadığından 1510’da kâşif Alonso de Ojeda’nın Kolombiya’daki Urabâ’ya düzenlediği keşif seferine katılmaya karar verdi. Üç yıl sonra da kâşif Vasco Nünez de Balboa’nın Büyük Okyanusu keşfetmesiyle sonuçlanan sefere katıldı. 1519-23 arasında, yeni kurulan Panama kentinin alcalde’si (idari ve adli başkan) olarak görev yaptı. Bu sırada küçük bir servet edindi.

1523’te İspanyol asker Diego de Almagro ve papaz Hernando de Luque ile birlikte Güney Amerika’nın batı kıyılarını keşfetmek ve bölgede toprak ele geçirmek üzere Panama’dan ayrıldı. Seferin 1524-27 arasındaki ilk ve zorlu aşamasının tamamlanmasından sonra destek kuvvet sağlaması için Almagro’yu Panama’ya geri gönderdi. Ama yeni Panama valisi daha fazla kayıp verilmemesi için keşif seferinden vazgeçilmesini emretti. Bu emre uymayarak yoluna devam eden Pizarro 9° güney enlemine kadar indi. Bu sırada yörenin büyük bir Yerli imparatorluğunun egemenliği altında olduğuna ilişkin bilgiler edindi ve İnkalara ait çok sayıda küçük sanat yapıtı topladı. Sefer sırasında bölgeye kıyıdaki bir ırmağın adı olan Virü sözcüğünün bozulmuş biçimi olduğu sanılan Peru adı verildi.

Panama valisinin sefere karşı çıkmayı sürdürmesi üzerine Pizarro’nun İspanya’ya giderek Kral 1. Carlos’tan (Kutsal Roma-Germen imparatoru V. Kari) fetih seferi için izin almasına karar verildi. Girişimi konusunda Carlos’u ikna eden Pizarro Temmuz 1529’da. yeni keşfedilen kıyı boyunca, Panama’nın yaklaşık 900 km güneyine kadar uzanan Castilla la Nueva adlı toprakların genel valiliğine atandı. Ardından dört erkek kardeşini de yanına alarak İspanya’dan ayrıldı ve Ocak 1530’da Panama’ya vardı. Ocak 1531’de ise 180 İspanyol. 37 at ve üç gemiyle Peru’ya doğru vola çıktı. Nisanda Cajamarca kenti yakınlarında 30 bin askeriyle beklemekte olan İnka imparatoru Atahualpa’nın elçilerivle ilişki kurdu. Pizarro’nun gücünü küçümseyen Atahual-pa, onunla Cajamarca kentinde buluşmayı kabul etti.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir