Franklin D. Roosevelt Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Franklin D. Roosevelt Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Franklin Delano Roosevelt

(30 Ocak 1882, Hyde Park, New York, ABD – 12 Nisan 1945, Warm Springs, Georgia, ABD)

Amerika Birleşik Devletleri’nin 32. başkanıdır. geleneklerine aykırı olarak arka arkaya dört defa başkanlığa seçilmiş ilk ve tek başkandır.

Roosevelt, New York’ta doğdu, öğrenimini Harvard ve Columbia Üniversiteleri Hukuk Fakültelerinde yaptı, 1907’de avukatlıkla hayata atıldı. 1910’da, Demokrat Parti safında siyaset hayatına girdi. 1913’te Deniz Bakanı Yardımcısı oldu. I. Dünya Savaşı’nda bu görevde gösterdiği başarı ile, Başkan Wilson‘un güvenini kazandı. 1920’de Demokratlar onu Başkan Yardımcılığı için aday gösterdilerse de seçimleri kazanamadılar.

1921’de çocuk felci hastalığına tutulan Roosevelt geçici bir süre için politikadan uzaklaşmak zorunda kaldı. Roosevelt’in bu hastalıkla savaşması başlı başına bir hikayedir. Kuvvetli bünyesiyle, olağanüstü iradesiyle hastalığı yenerek, koltuk değneklerinin yardımı ile yeniden politika hayatına atıldı, 1928’de New York valisi seçildi. 1930’da ikinci defa New York valisi seçilen Roosevelt, 1932 seçimlerinde Demokratik Parti Başkan adayı olarak, Cumhuriyetçi rakibi Hoover’i 59 oya karşı 472 oyla yenerek Amerikan oldu.

Roosevelt, Amerikan Başkanı olduğu zaman, Amerika büyük bir iktisadi buhran içindeydi. Roosevelt Kongre’den (Senato ve Temsilciler Meclisi) geniş yetkiler alarak «New Deal» (Yeni Nizam) adı verilen, devletçi bîr program hazırladı. Bu programla iktisadi düzene koyarak, büyük başarılar elde etti. Bu arada, dış politikada barışçı ve işbirlikçi bir yol tutarak, Amerika’yı dünya konularına sokon Roosevelt, silâhların kontrol edilmesini istedi, Amerika kıtası devletleri arasında işbirliği (Panamerika) fikrini ortaya attı. 1933′ te Rusya’yı tanıyan Roosevelt, 1934’te de Filipinler’in bağımsızlığını tanıdı.

Roosevelt 1936’da ikinci defa Amerikan Başkanı seçildi, gittikçe bozulan dünya barışını kurtarmak için çok çalıştı. II. Dünya Savaşı başlayıp da, Fransa da yenilip istilaya uğrayınca, Roosevelt, tek başına demokrasi cephesini tutan İngiltere’ye, üsler karşılığı, yardımlarda bulundu. 1940’ta üçüncü defa Amerikan başkanı seçilen Roosevelt, 1941’de «Ödünç Verme ve Kiralama Kanunu»nu çıkararak İngiltere’ye daha geniş ölçüde yardım etti. 14 Ağustos 1941’de Atlantik Okyanusu’nda bir savaş gemisinde İngiltere Başbakanı Churchill ile buluştu. Bu buluşma sonunda ünlü «Atlantik Beyannamesi» yayınlandı. 7 Aralık 1941’de, Japonlar’ın Pearl Harbor‘a yaptıkları baskın üzerine, Amerika II. Dünya Savaşı’na katıldı.

Savaşta, yenilmez enerjisi ile Amerika’yı kısa zamanda büyük bir kuvvet haline getiren Roosevelt, 1944’te dördüncü defa Amerikan başkanı seçildi. Yalnız, yıllarca savaştığı hastalık onu bırakmadı, 12 nisan 1945’te savaşın bitimini göremeden, beyin kanamasından öldü.

Roosevelt, XX. yüzyılın en büyük devlet adamlarından biridir. Amerika’nın demokratik sistemine yeni bir ruh aşılıyarak, toplumsal yenilikler getirmiştir. Yerinde bir devletçiliğin faydasını da eserleriyle göstermiştir. Dış politikada şiddet rejimlerini alt ederek, insan hak ve hürriyetlerini tanıyan milletler arasında tam bir barış kurulması için çalışmıştır.

Roosevelt, 1905’te, henüz bir üniversite öğrencisiyken, akrabasından olan Eleanor Roosevelt’le evlenmişti. Eleanor Roosevelt de kocasının siyaset hayatında, barış savaşmalarında ona büyük yardımcı olmuş, bu arada, II. Dünya Savaşı yıllarında «insan Hakları Birliği »ne başkanlık etmiştir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir