Frederick Scott Archer Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Frederick Scott Archer Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Frederick Scott Archer; (d. 1813, Bishop’s Stortford, Hertfordshire – ö. 2 Mayıs 1857, Londra, İngiltere), bir fotoğraftan birden çok kopya elde edilmesini sağlayan ilk kullanışlı yöntemin bulucusu olan ingiliz mucittir.

Bir kasabın oğlu olan Archer, iş yaşamına bir gümüş kuyumcusunun yanında çırak olarak başladı, daha sonra portre heykeltıraşı oldu. Çalışmalarında, William Henry Fox Talbot’ın geliştirdiği kalotip fotoğraf yönteminden yararlanmayı denedi. 1851’de, fotoğraf kâğıdına basılabilen çok ayrıntılı cam negatiflerin elde edilebildiği yaş kolodyum yöntemini geliştirdi. Bu yöntemde, ışığa duyarlı yaş kolodyum kurumadan negatiflerin hemen banyo edilmesi gerektiğinden, açıkhava fotoğrafçılığında portatif bir laboratuvar ile bir karanlık oda çadırı gerekmekteydi. Ama bu yeni yöntem o kadar başarılı oldu ki, fotoğrafçılıkta yeni bir çağ başlattı. Talbot, yaş kolodyum yönteminin İçendi sisteminin bir çeşitlemesi olduğunu* öne sürerek dava açtıysa da bir sonuç alamadı.

Archer, başka bir fotoğrafçıyla birlikte yürüttüğü çalışmalar sonucunda, vesikalık fotoğraf çekiminde maliyeti büyük ölçüde azaltan ve ambrotip adıyla bilinen yeni bir yöntem geliştirdiyse de, bütün parasını araştırmalara yatırdığından yoksulluk içinde öldü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir