Friedrich Bergius kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Friedrich Bergius kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

1931 yılında Carl Bosch ile birlikte yayınladıkları kimyasal basınç teorileri hakkındaki makaleleri ile Nobel Kimya Ödülünü kazandı.

, 11 Ekim 1884 tarihinde Polonya’da Breslau yakınlarındaki Goldschmieden’de saygın bir ailede doğmuştur. Tam adı Friedrich Karl Rudolf Bergius’dır. Babasının kimyasal madde üreten küçük bir fabrikada müdür olması küçük yaşta bu konuya ilgi duymasına neden oldu. Leipzig, Berlin ve Karlsruhe’de kimya öğrenimi gördü. 1907 yılında Leipzig’de yüksek lisansını tamamladı. 1911’de Hannover Üniversitesi’nde fiziksel ve sınai kimya dalında öğretim üyesi oldu.

aslennereli.com

Friedrich Bergius, yüksek basınç ve sıcaklıktaki kimyasal tepkimelere ilişkin ilk deneylerine üniversitede başladı. Çalışmalarını daha sonra bazı sanayicilerin desteğiyle sürdürdü. 1912 yılında ilk patentini aldığı, sonraki 12 yılda geliştirdiği, kendi adıyla anılan bir süreçle kömürden petrol ürünleri elde etmeyi başardı.

Friedrich Bergius’un yöntemiyle toz halindeki kömürün yağla karıştırılıp, yüksek basınç ve sıcaklıkta bir katalistin eşliğinde hidrojenlenmesiyle yüksek kalitede petrol ürünleri elde edilir. II. Dünya Savaşı sırasında Almanya’nın sentetik petrol üretiminin yaklaşık % 75’ini sağlamış olmasına karşın maliyetinin yüksek oluşu, Bergius yönteminin normal koşullarda kullanılmasını engellemiştir. Yine de Bergius’un bu alandaki araştırmaları olası bir petrol krizine karşı kömürden petrol üretme çabalarının temelini oluşturmuştur.

Friedrich Bergius, 1914 yılında Essen’deki Goldschmidt A. G.’nin laboratuvarında yönetici olarak çalışmaya başladı.

Friedrich Bergius, Kömürü hidrojenleyerek petrol elde etme yöntemini geliştirmiştir. 1931 yılında Carl Bosch ile birlikte yayınladıkları kimyasal basınç teorileri hakkındaki makaleleri ile Nobel Kimya Ödülünü kazandı.

Bergius’un fenol ve etilen glikol üretimi konularındaki çalışmalarının yanı sıra, 1917’de Willstâtter ve Hâgglund ile başlattığı selülozdan besin maddeleri üretme projesi önemlidir. Hidroklorik asit kullanarak odun talaşından şeker ve şekerden de çeşitli besin maddelerinin üretimini inceleyen araştırmaları, II. Dünya Savaşı sırasında Almanya’nın besin sorununun çözülmesine katkıda bulunmuştur.

Friedrich Bergius, II. Dünya Savaşı’ndan sonra İspanya ve Arjantin’den aldığı davet üzerine bu ülkelere giderek teknik danışman olarak çalıştı, sonra Arjantin‘e yerleşti.

Friedrich Bergius, 30 Mart 1949 tarihinde Buenos Aires, Arjantin’de 65 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1913 – Die Anwendung hoher Drucke bei ehemisehen Vorgangen und eine Nachbildung des Entstehungsprozesses der Steinkohle (“Kimyasal Tepkimelerde Yüksek Basınç Uygulamaları ve Taşkömürün Oluşum Süreçlerinin Benzeştirimi”).
Kaynak:Biyografi.info

 

Kaynak: biyografi info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir