Friedrich Paneth Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Friedrich Paneth Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 31 Ağustos 1887, Viyana – ö. 17 Eylül 1958, Viyana, Avusturya), Avusturyalı kimyacıdır. 1912-13 arasında Macar kimyacı George Charles de Hevesy ile birlikte radyoaktif izotoplarla işaretleme tekniğini geliştirmiştir.

Ünlü fizyolog Joseph Paneth’in oğluydu. Münih, Glasgow ve Viyana’da öğrenim gördükten sonra Viyana’daki Radyum Enstitüsü’nde, Prag, Hamburg, Berlin ve Königsberg’deki (bugün Kaliningrad, Rusya Federasyonu) araştırma gruplarında çalıştı. Nazi hareketinin tırmanması üzerine İngiltere’ye giderek 1933-38 arasında Londra’daki İmparatorluk Bilim ve Teknoloji Yüksekokulu’nda ders verdi. 1939’da da Durham Üniversitesi’nde profesörü oldu. 1953’de AFC’ye dönerek Mainz’daki Max Planck Kimya Enstitüsü’nün yöneticiliğini üstlendi.

Paneth 1918-22 arasında, radyoaktif izotoplarla bizmut, kurşun ve polonyum hidrürleri elde etti. 1929’dan başlayarak da metil ve etil serbest köklerinin kısa süre için var olduklarını kanıtladı. Soy gazları mikrogram düzeyinde çözümlemesi atmosferdeki gazların bileşimine yönelik çalışmalarına yol açtı ve havanın bileşiminin en az 61 km yüksekliğe kadar sabit kaldığı sonucuna vardı. Göktaşlarının ve yerdeki kayaçların radyoaktif bozunması sonucunda oluşan helyumu ölçmesi de bu taşların yaşını belirleme yöntemlerinin bulunmasını sağladı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir