Fritz Zwicky Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Fritz Zwicky Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Doğum: 14 Şubat 1898 Varna, Bulgaristan
Ölüm: 8 Şubat 1974 (75 yaşında) Pasadena, Kaliforniya, ABD’de
Uyruğu: Amerikan, İsviçre
: Karanlık Madde, Süpernova, Galaksiler, Nötron yıldızları
Ödülleri: Başkanın Özgürlük Madalyası (1949), Kraliyet Astronomi Topluluğunun Altın Madalyası (1972)

, hayatının çoğunda California Institute of Technology’de çalışan bir İsviçreli astronomdu. Teorik ve gözlemsel astronomide çok önemli katkıları ile bilinir.

Zwicky, 14 Şubat 1898’de Bulgaristan’da İsviçreli ebeveynlere dünyaya geldi. Üç çocuğun en büyüğüydü. Altı yaşında, Glarus, İsviçre’deki büyükbabalarıyla birlikte yaşamaya gönderildi. Oradayken ticaret okudu. Ama sonra, ilgisi matematik ve fiziğe kaymıştı. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde ileri eğitimini matematik ve deneysel fizik alanında aldı.

Zwicky, 1825’te Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Rockefeller Vakfı’ndan Uluslararası Bursu’nu aldıktan sonra, California Institute of Technology’de Robert Millikan ile çalıştı. Bu enstitüde, evrenin genel anlayışı üzerinde büyük etkisi olan bazı kozmolojik teorilerin konumlandırılmasından sorumluydu. 1924 yılında Astronomi Profesörü olarak atandı ve aynı zamanda Aerojet Engineering Corporation’ın danışmanı olarak çalıştı.

Zwicky, meslektaşı Walter Baade’nin yardımıyla, 1935’te kullanılan ilk Schmidt teleskopunun kullanılmasına öncülük etti. Bernard Schmidt’in cilaladığı teleskopun objektifini Almanya’dan kendisi getirdi.

1934’te Baade ile birlikte, “süpernova” terimini kullandı ve normal yıldızların nötron yıldızlarına ve kozmik ışınların kökenine dönüştüğü hipotezi ortaya attı. Zwicky daha sonra süpernova araştımalarına başladı ve toplam 120 tane keşfetmeyi başardı.

“Süpernova” sözcüğünü kazandırmanın yanı sıra Zwicky ve Baade, derin boşluktaki mesafeleri tahmin etmek için süpernova kullanımını önermişlerdir. Ayrıca Zwicky, galaksi kümelerinin yerçekimi lensleri gibi hareket edebileceğini varsaydı. Bu etki daha sonra 1979’da İkiz Quasar gözlemiyle doğrulandı.

Nötron yıldızları keşfedildikten sonra, Zwicky nükleer goblinlere yöneldi. Ona göre, goblinler belirli bir yıldızın içinde hareket edebilir ve daha sonra yıldızın yüzeyine doğru daha az yoğun bir bölgeye ulaştıklarında şiddetli bir şekilde patlayabilirdi. Ayrıca yapay meteorları üretti ve hatta evreni yeniden düzenleme olasılığını da düşündü.

1933 yılında Coma galaksi kümesini incelerken, Zwicky görünmeyen maddenin varlığını ortaya çıkarmak için viral teoremi kullanan ilk kişiydi. Bu “karanlık madde” olarak adlandırıldı. Küme içindeki gökadaların kütleçekimsel kütlesini hesapladıktan sonra, beklenen parlaklıktan 400 kat daha fazla bir değer elde etti. Maddenin çoğunun karanlık olması gerektiği sonucuna vardı.

1949 yılında, Fritz Zwicky, İkinci Dünya Savaşı sırasında roket güdümüyle ilgili çalışmaları nedeniyle Başkanlık Özgürlük Madalyası’na layık görüldü. Ayrıca, bir astronomun alabileceği en prestijli ödül olan 1972’de Royal Astronomical Society’nin Altın Madalyası’na layık görülmüştür.

Zwicky, 1974’te Kaliforniya’da 75 yaşında öldü.İsviçre’ye gömüldü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir