Füsun Akatlı kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Füsun Akatlı kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Eleştirmen, yazar, öğretim üyesi.

Füsun Akatlı’nın edebiyat eleştirmenliği bağlamında yazdığı yazılar edebiyatımızın modernleşme sürecine de hız ve ivme kazandırmıştır.

Füsun Akatlı, 7 Mayıs 1944 tarihinde Ankara’da Rumeli Yanyalı kökenli İstanbullu bir ailenin kızı olarak doğmuştur. Annesi gazeteci Bihin Anter, babası memur Nihat Selçuk Akatlı’dır. Dedesinin kardeşi gazeteci yazar “Lastik SaitMehmet Sait’tir. Abidin Dino’nun eşi Güzin, annesi Bihin Hanım’ın kuzenidir. 1962 yılında Ankara Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1966 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümünden mezun olan Füsun Akatlı, bu bölümde asistan olarak göreve başladı. Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden 1970’de yüksek lisans, 1974’de Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden doktora derecesini tamamladı. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. Öğretim üyeliği dönemi boyunca felsefe tarihi, sanat felsefesi, bilgi teorisi ve dil felsefesi derslerine girdi. Hocası İoanna Kuçuradi idi. En yakın arkadaşı aynı bölümde birlikte çalıştığı Bilge Karasu’dur.

aslennereli.com

Okuma alışkanlığını küçük yaşlarda kazanan Füsun Akatlı, henüz 15 yaşındayken Dostoyevski’nin, İvan Turgenyev’in, Gustave Flaubert’in, Balzac’ın edebi dünyalarıyla tanışma fırsatı bulmuştur. Lise yıllarında Türk yazarlarının kitaplarını okumuştur. 1962 yıllında Ankara Kız Lisesi’ni bitiren Füsun Akatlı, o yıllarda varoluşçuluk düşüncesiyle haşır neşir olmaya başlamıştır. Bu düşüncenin felsefeyi edebiyatla birlikte barındırması, onun felsefeye yönelmesinde etkili olmuştur. Akrabaları arasında, Cumhuriyet tarihinin önemli felsefecilerinden Prof. Dr. Hilmi Ziya Ülken’in bulunması ve onu rol modeli olarak seçmesi Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nü seçmesinde etkili olmuştur

Füsun Akatlı, ilk denemesini 1968’de Dost dergisinde yayımladı. Aralarında Varlık, Milliyet Sanat, Gergedan, Argos, Gösteri dergileri de bulunan birçok süreli yayın ile Politika ve Cumhuriyet gazetelerinde Akatlı’nın eleştiri, inceleme, kitap tanıtım ve köşe yazıları yayımlandı.

Füsun Akatlı, üniversite yıllarında tanıştığı yazar Metin Altıok ile 29 Temmuz 1966 tarihinde evlendi, 1979 yılında boşandı. Zeynep Altıok (d. 1969) adında bir kızı vardır.

Füsun Akatlı, 1980 12 Eylül Darbesi’nden sonra Hacettepe Üniversitesi’ndeki görevinden istifa ederek İstanbul’a taşındı. Bu yıllarda, reklamcılık alanında metin yazarı olarak Man Ajans’ta, Ajans Ada’da çalıştı. 1990’lı yıllarda reklamcılığı bırakıp Gencay Gürün’ün davetiyle Şehir Tiyatroları’nda çalışmaya başladı. 1991 yılına gelindiğinde o yıl Şehir Tiyatroları kadrosuna giren Füsun Akatlı, burada kurumun baş dramaturgluğu ve kültür etkinlikleri sorumluluğunu üstlendi.

Füsun Akatlı, bir yandan da kurucusu olduğu Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde de dersler vermeye devam etti. Fakat kendisine baskı uygulandığı gerekçesiyle bu görevinden istifa etti. Sonraki yıllarda Yeditepe Üniversitesi ve ardından Doğuş Üniversitesinde görev yaparak akademik kariyerini tamamladı ve profesör oldu. 2005 yılında Doğuş Üniversitesi kadrosuna katılan Akatlı, 2006 yılında İletişim Bilimleri bölümü kurucu başkanlığı yaptı.

Füsun Akatlı, aralarında Ankara Kız Lisesi’nden sınıf arkadaşı Şirin Tekeli’nin de bulunduğu Aslı Davaz, Füsun Ertuğ-Yaraş, Jale Baysal ile birlikte 1989 yılında Kadın Eserleri Kütüphanesi’ni kurmuştur.

2 Temmuz 1993 tarihinde eski eşi ve kızının babası Metin Altıok, Pir Sultan Abdal Şenlikleri için gittiği Sivas’da kaldıkları Madımak Oteli’nin yakılması sonucu öldü. Bu olaydan 1,5 yıl sonra 30 Aralık 1994 tarihinde İstanbul Taksim’deki The Marmara Oteli’nde kahve içen Füsun Akatlı, bombalı bir terör saldırısında yaralanmış, biraz ilerisinde olan Onat Kutlar ölmüştür.

Füsun Akatlı, Simavi Edebiyat Ödülleri, Sait Faik Hikaye Armağanı, Behçet Necatigil Şiir Ödülü, İş Bankası Edebiyat Ödülleri Ve Afife Jale Tiyatro Ödülleri seçici kurullarında üyelik görevinde bulundu. Ayrıca PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Felsefe Kurumu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyeliği; Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Füsun Akatlı, 1976 yılında Felsefe Yazıları adlı eseriyle, 1977 yılında Türk Dil Kurumu Deneme Ödülü’nü; Felsefe Gözüyle Edebiyat adlı kitabıyla da 2004 yılında da Memet Fuat Eleştiri/İnceleme Ödülü’nü kazanmıştır.

1968 yılından itibaren Forum, Dost, Yeni A, Soyut, Türk Dili, Militan, Türkiye Yazıları, Oluşum, Gergedan, Argos, Gösteri, Varlık Milliyet, Sanat, Metis Çeviri, Virgül vb. dergilerde; Politika, Söz, Cumhuriyet, Milliyet gazetelerinde pek çok yazısı yayımlandı.

Füsun Akatlı, 4 Temmuz 2010 tarihinde İstanbul’da akciğer kanseri nedeni ile 66 yaşında ölmüştür.

Kitapları:
Niçin Diyalektik (1977;1980);
Yaz Başına Neler Gelir (1980);
Bir Pencereden (1982);
Edebiyat Defteri (1987);
Felsefe Kıyılarında (1989);
Zamansız Yazılar (1994);
Tenha Yolun Ortasında (1995);
Pusulamız Felsefe ( 1995);
Bilge Karasu Aramızda, (1997)
Acıyla, Sevgiyle, Kahramanca (1998);
Öykülerde Dünyalar (1998);
Zamanı Yaşatan Roman, Zamana Direnen Şiir (1998);
Düşünce Ufkunda Pupayelken (1999);
Öykülerde Dünyalar (1999);
Sis Lambası, (1999)
.. Bir de Ruhi Su Geçti, (2001)
Felsefe Gözüyle Edebiyat (2003);
Kültürsüzlüğümüzün Kışı (2003);
Niçin Diyalektik (2007);
Rüzgara Karşı Felsefe (2007);
Öykülerde Dünyalar (2008);
Kırmızı Gagalı Pelikan (2010);
Yazı Bahçesinden (2012);
Eleştirinin Sesi (2012).
Rüzgara Yazılıdır (2018)

Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir