Fyodor Mihayloviç Dostoyevski Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski; Rus yazarı (Moskova 1821 – St. Petersburg 1881). Moskova’da özel bir yatılı okulda okudu ve annesi öldükten (1837) kısa bir süre sonra St. Petersburg’taki Ordu Mühendislik Okulu’na girdi. 1843’te St. Petersburg’da askeri mühendis olarak görev yaparken Balzac’ın Eugenie Grandet’sini Rusçaya çevirdi, bu ilk edebiyat çalışması 1844′ te bir dergide yayımlandı. Aynı yıl askerlik görevinden ayrılarak edebiyata bağlandı. 1845’te yayımlanan ilk romanı İnsancıklar (Bedniye Luyudi) ile ünlendi. 1846’da, Mihail Butaşeviç Petraşevski’nin önderliğindeki ütopyacı sosyalistler grubuna katıldı. Dvnoki (Eşiz) 1846, Gospodin Prokarçin (1846), Ev Sahibesi (Khozyaika) 1847, Bir Yufka Yürekli (Slaboe Serdtse) 1848, Beyaz Geceler (Belye Nochi) 1848 gibi öyküler yazdı.

1849’da görüşlerinden ötürü tutuklandı. Hapiste 11 yaşında bir çocuğun kafa yapısını inceleyen Küçük Kahraman adlı öyküsünü yazdı. Sekiz ay hapiste kaldıktan sonra ölüm cezasına çarptırıldıysa da zincire vurularak Sibirya’ya götürüldü. 1854’te cezaevinden salıverildikten sonra da zorunlu askerlik görevini orada yapmaya başladı.

1858’de birincisi Sibirya’nın uzak bir kasabasındaki gülünç olayları anlatan, ikincisi de “kusursuz bir kişinin” portresini veren iki uzun öykü yazdı: Amcamın Rüyası (Diyadyuşkin Son) ve Stepançikova Köyü (Selo Stapançikovo i Ego Obitateli). 1859’da sara nöbetlerinin askerlik görevini yerine getirmesini engellediğini ileri sürerek ordudan ayrılmasının ardından St. Petersburg’a dönmesine izin verildi. 1861′ de ağabeyi Mihail’in de yardımıyla Vremya (Zaman) adlı aylık dergiyi yayımlamaya başladı ve bu arada özyaşamıyla ilgili iki roman yazdı; ilk eşi Marya’ya duyduğu mutsuz aşkı anlatarak içini döktüğü Ezilenler (Vnuz-hennye i Oskorblennye) 1861 ve Sibirya’daki cezaevinin öyküsü olan Ölüler Evinden Hatıralar (Zapiski iz Mertvogo Doma) 1862. Aynı yıl ilk kez Avrupa’ya gidip döndükten sora Tatsız bir Olay (1862) adlı kısa öyküsüyle liberallere karşı başlattığı saldırıyı sürdürdü; Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Düşüncelerinde (1863) Londra ve Paris’teki yozlaşmış yaşamı tanımladı.

1863’te “Vremya” Polonya’daki ayaklanmayla ilgili bir makale yayınlamaktan ötürü kapatılmasına karşın, Yeraltı Dünyasından Notlar (Zapiski iz Podpolya) 1864 adlı romanında Batı uygarlığına saldırarak kurtuluşun ancak din yoluyla gerçekleşeceğini savundu.

Eşi Moskova’da öldükten sonra 1864’te yayımın yalnızca bir yıl sürdürebildiği ikinci dergisi Epokha’yı (Çığır) yayımladı. 1867’de ikinci uzun öyküsü Kumarbazı (İgrok) 1866 yazarken tuttuğu 22 yaşındaki stenocusu Anna Snitkin ile evlendi. Ağabeyi Mihail’in ölmesi üzerine gırtlağına kadar borca batması sonucu alacaklılarından kaçmak için eşi ile birlikte Avrupa’ya giderek Almanya, İsviçre ve İtalya’da kaldıktan sonra ancak 1871’de Rusya’ ya geri döndü. 1873’ten 1874’e kadar haftalık tutucu bir dergi olan Grajdanin’in (Yurttaş) genel yayın yönetmenliğini yaptı; 1876’da kendi aylığı Dnevnik Pisatella’yı (Bir Yazarın Güncesi) kurup 1880’e kadar yayımladı. Tüm yaşamınca bir saralı olan Dostoyevski, bir sara nöbetine tutulması sonucu öldü.

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski Başlıca Eserleri Ve Eserlerinin Özetleri

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir