Gabriel Garcia Marquez Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Gabriel Garcia Marquez Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

’in ailesine yakın kaynaklar, Marquez’in, Meksiko’daki evinde 87 yaşında (17.04.2014) hayata veda ettiğini açıkladı.

Meksika’da hayata veda eden ve Latin Amerika’da “Gabo” lakabıyla tanınan Nobel ödüllü Kolombiyalı Gabrial Marquez, dünya edebiyat tarihine başta “Yüzyıllık Yalnızlık” olmak üzere çok sayıda kült eser bıraktı.87 yaşındaki senarist ve gazeteci Marquez, 1928 yılında Kolombiya’nın kuzeyindeki Aracataca kasabasında dünyaya geldi.

GAZETECİLİK KARİYERİNDE İLERLEDİ

Büyükbabası ve büyükannesi tarafından büyütülen Marquez, hukuk eğitimini gazetecilik kariyeri için yarım bıraktı. 1954 yılında, çalıştığı gazete tarafından Roma’ya gönderilen Marquez, Paris, New York ve Barcelona’da da yaşadı.

SÜRGÜN HAYATI YAŞADI

1980’li yıllarda bir gerilla grubuyla ilişkisi olduğu suçlamasıyla karşı karşıya kalınca Meksika’da sürgün hayatı yaşamaya başlayan Marquez, daha sonra Kolombiya hükümeti ile ülkenin en büyük gerilla hareketi Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) arasında görüşmeler yapılmasına yardımcı oldu.

NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

Edebiyatta “büyülü gerçekçilik” akımının öncülerinden Marquez, Nobel Edebiyat Ödülü’ne 1982 yılında değer görüldü.

EN TANINMIŞ ROMANLARI

Düşsel Macondo köyünün ve köyü kuran Buendia ailesinin geçmişini anlatan en tanınmış romanı “Yüzyıllık Yalnızlık”, “Kolera Günlerinde Aşk”, “Kırmızı Pazartesi”, “Yaprak Fırtınası” ,”Bir Kayıp Denizci” ve “Anlatmak İçin Yaşamak” yazarın Türkçeye çevrilen yapıtları arasında yer alıyor.

30 YILDIR MEKSİKA’DA YAŞIYORDU

Eşi Mercedes Barcha ile hayatını 1958 yılında birleştiren ve iki oğlu olan Marquez, 30 yıldan fazla süredir Meksika’da yaşıyordu.

MARQUEZ, YÜZ YILLIK YALNIZLIK ROMANIYLA

Kaynak:Enson Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir