George Patton Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

George Patton Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

George Patton; (d. 11 Kasım 1885, San Gabriel, California, ABD – ö. 21 Aralık 1945, Heidelberg, Almanya), II. Dünya Savaşı’nda Avrupa ve Akdeniz cephelerindeki tank savaşlarında gösterdiği üstün başarıyla tanınan ABD’li subaydır.

1909’da New York’taki West Point Askeri Akademisi’ni bitirdi. Amerikan İç Savaşı’nı (1861-65), özellikle de bu savaşa katılmış büyük süvari komutanlarının taktiklerini titizlikle inceledi. I. Dünya Savaşı sırasında ABD tank birliklerinde görev aldıktan sonra tank savaşlarının ateşli bir savunucusu oldu. II. Dünya Savaşı’nda Kuzey Afrika Seferi’ne (1942) katıldıktan sonra Sicilya’da 7. Ordu’nun komutanlığını üstlendi. Bu görevi sırasında komutasındaki zırhlı birlikler ani bir saldırıyla 1943’te Palermo’yu ele geçirdi.

Patton’ın komuta ettiği 3. Ordu’nun 1944 yazındaki Fransa seferi meslek yaşamının en büyük başarısı oldu. Bu seferde ortaya koyduğu büyük inisiyatif yeteneği, aşın sert ve klasik askeri kuralları göz ardı eden komuta anlayışıyla dikkatleri üzerine çekti ve bir ay içinde Mayenne, Laval, Le Mans, Reims ve Châlons’u ele geçirdi. Aralık 1944’teki Ardennes Savaşı sırasında komutasındaki güçler Bastogne’un savunmasında stratejik bir rol oynadı. Ocak 1945’in son günlerinde Alman sınırına ulaşan Patton 1 Mart’ta Trier’i ele geçirdi ve izleyen 10 gün içinde Moselle Irmağının kuzeyindeki bölgenin tamamını düşman kuvvetlerinden temizledi. Daha sonra 7. Ordu’yla birleşerek Saar ve Pfalz bölgelerine saldırıya geçti. Saldırı sırasında 100 bin Alman askeri tutsak alındı.

Patton Mannheim yakınlarında geçirdiği bir trafik kazasının ardından Heidelberg’ deki bir hastanede öldü. War As i I Knew It (1947; Bildiğim Kadarıyla Savaş) adını taşıyan anı kitabı ölümünden sonra yayımlandı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir