Georges d’Amboise Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Georges d’Amboise Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Georges d’Amboise; (d. 1460, Chau-mont-sur-Loire – ö. 25 Mayıs 1510, Lyon, Fransa), kardinal ve XII. Louis’nin başbakanıdır. Yaptığı reformlarla ve Louis’nin italya seferinde oynadığı rolle tanınmıştır.

VII. Charles ile XI. Louis’nin mabeyincisi ve Roma elçisi Pierre d’Amboise’ın oğlu olan Georges, 14 yaşında Montauban piskoposluğuna getirildi. Daha sonra XI. Louis adına sadaka dağıtmakla görevlendirildi. VIII. Charles döneminde, sonradan XII. Louis adıyla kral olan Orléans dükünün yandaşı olduğu gerekçesiyle hapse atıldı. Dük saygınlığını yeniden kazandığında d’Amboise da Narbonne (1492) ve Rouen (1493) başpiskoposluklarına getirildi ve Normandiya valiliğine atandı. Orléans’in 1498’de tahta geçmesiyle de kardinal ve başbakan oldu.

D’Amboise yönetim harcamalarında kısıntı yaparak vergileri azaltmayı başardı. Ayrıca önemli yargı reformları gerçekleştirdi. XII. Louis’nin 1499’daki Milano seferinin hazırlanmasına önemli katkısı oldu. Papa VI. Alexander 1503’te ölünce, d’Amboise papa olmayı umdu; ama bunu sağlamak amacıyla Fransız askeri birliklerini kullanmaya yanaşmadı. Papalığa 111. Pius adıyla bir İtalyan seçildi. Onun bir ay sonra ölmesi üzerine gene bir İtalyan, II. Julius adıyla papa oldu. Bu haksızlığı karşılamak için Kardinal d’Amboise yaşam boyu papalığın Fransa ve Comtat-Venaissin (Güney Fransa’da bir papalık devleti) elçiliği görevine getirildi. D’Amboise Fransa’nın yönetiminde etkinliğini sürdürerek, İmparator I. Maximilian ile yapılan Blois Antlaşması’na (1504) ve Venedik’e karşı kurulan Cambrai Birliği’ne görüşmeci olarak katıldı. XII. Louis ile birlikte bir başka İtalya seferinden dönerken öldü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir