Gertrude Atherton Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Gertrude Atherton Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Gertrude Atherton; (d. 30 Ekim 1857 – ö. 14 Haziran 1948, San Francisco), biyografik ve tarihsel romanlarıyla tanınan kadın yazardır.

Verimli yazarlık yaşamına, boğucu bir evliliğin yol açtığı kısıtlamalardan kurtulabilmek için başladı. İlk yapıtı “The Randolphs of Redwoods” (y. 1882; Redwoods’lu Randolph’lar), The Argonaut’ta imzasız yayımlandı. Kendini içkiye veren iyi yetişmiş bir kızın gerçek öyküsüne dayanan bu romanın yayımlanması, Atherton ailesinin gücenmesine yol açtı. Yapıt, 1899’da A Daugther of the Vine (Ayyaş Kız) adıyla kitap olarak basıldı.

Atherton’ın sık sık çıktığı gezilerde edindiği bilgi birikimi, yazılarına canlılık katıyordu. Yapıtları genellikle hem olumlu, hem olumsuz tepkiler aldı. Kapsamlı bir araştırma sonunda yazdığı, Alexander Hamilton’ın yaşamını anlatan The Conqueror ise (1902; Fatih) hem eleştirmenlerin övgüsünü kazandı, hem de çok satan kitaplar arasına girdi. Hormon tedavisiyle gençleştirilen bir kadını anlatan, kendi deneyimlerine dayalı Black Oxen (1912; Kara Öküzler) romanı farklı değerlendirmelere yol açmakla birlikte en çok okunan yapıtı oldu.

Atherton uzun yazarlığı süresince 40’ı aşkın romanın yanı sıra edebiyat dışı birçok kitap da yazdı. Belki de hızlı yazdığı için bütün yapıtlarında aynı düzeyi tutturamadı; ama iyi yapıtları, yazarlık gücünü ve canlı betimleme yeteneğini ortaya koyar.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir