Site icon Aslen Nereli

Gertrude Stein Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Gertrude Stein; A.B.D’li romancı ve deneme yazarıdır (Pennsylvania, 1874-Paris, 1946). Avusturya kökenli Yahudi bir ailenin kızı olan Gertrude Stein, yaşamının ilk yıllarım Viyana, Paris, daha sonra da Oakland ve San Francisco’da geçirdi. Özellikle felsefe ve ruhbilime ilgi duymaya başlayınca, Radcliffe Üniversitesi’ne girdi ve burada William James’in en gözde öğrencisi oldu. 1903’te Paris’e döndü ve bu kente yerleşti. Fleurus sokağındaki, daha sonra da Christine sokağındaki dairesinin salonlarını uluslararası sanat ve edebiyatla ilgili her türlü öncü harekete açtı. Bu arada kendisinden daha genç olan Alice B. Toklas ile yakınlık kurdu. Alice B. Toklas otuz yıl süren beraberlikleri boyunca Stein’ın hem arkadaşı, hem sırdaşı, hem de sekreteri oldu. Picasso, Matisse, Braque’a destek olan Gertrude Stein, juan Gris, Apollinaire, Max Jacob, Erik Satie, René Crevel gibi o dönemde tanınmayan sanatçı ve edebiyatçıları keşfetti ve iki savaş arası yeni Amerikan edebiyatının hazırlayıcısı oldu. Ortaya attığı yitik kuşak (“The lost generation”) deyişi altında çağımızın en önemli Amerikan yazarlarını bir araya getirdi; özellikle Hemingway’in, Dos Passos’un, Ezra Pound‘un, Scott Fitzgerald’ın, T.S. Eliot‘un “okunma”sına katkıda bulundu. Böylece üç kuşağın yazarları, ozanları ve ressamları Gertrude Stein’ın kişüiği, görüşleri ve eleştirel düşünce biçimi sayesinde kendini gösterdi.

YAPITLARI

Stein’ın yapıtları, dil üstüne derin bir düşünme biçimini ortaya koymaları bakımından önemlidirler. En tanınmış kitapları arasında şunlar sayılabilir: Three Lives (Üç Yaşam, 1909); bir Amerikalı ailenin öyküsünü anlatan ve A.B.D. edebiyat tarihinde önemli bir yer tutan The Making of Americans (Amerikalıların Oluşumu, 1925); kendi yaşamöyküsünü anlattığı ve öyküye özgünlüğünü kazandırıcı nesnel bir nitelik vermek amacıyla dikkati bayan Toklas’ın üstünde yoğunlaştırdığı The Autobiography of Alice B. Toklas (Alice B. Toklas’ın Özyaşamöyküsü, 1933); Autobiography (Özyaşamöyküsü, 1937); Paris, France (Paris, Fransa, 1940).

Gertrude Stein’ın kişiliği ve yapıtları, dönemine tam anlamıyla bir kültür değişmesi, genç Amerikan edebiyatına da sürekli bir yenilenme getirmiştir.

kaynak:nkfu

Exit mobile version