Gezegen Mehmet kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Gezegen Mehmet kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Türkiye’nin en çok dinlenen radyocusudur.

, 29 Mayıs 1969 tarihinde Gaziantep Akyol Mahallesi’nde doğmuştur. Asıl adı Mehmet Akbay’dır. Anne ve babası Mehmet Akbay 3 yaşında iken boşanmışlardır. Ailesinin ayrı olması sebebi ile babaannesi ve dedesinin yanında büyüyen Mehmet Akbay, ilköğretimin ilk iki senesini Gaziantep’te okumuş ardından babasının yanına İstanbul’a giderek eğitimine devam etmiştir. 12 yaşında Mahmud paşa’da bir gelinlikçide çırak olarak çalıştı. Daha sonra Gaziantep’e dönmüş ve bir süre amcasının yanında mobilya dekorasyon işinde çalışmıştır. Bu dönemde sık sık babasının yanına gidip gelmiş İstanbul, Gaziantep arasında tabiri yerindeyse mekik dokumuştur.

aslennereli.com

Gezegen Mehmet, askerlik görevinin ardından yaşamını İstanbul’da sürdürmeye karar vermiş ve Heybeliada’da bir mobilya atölyesi’nde çalışmaya başlamıştır. Ancak mobilyacılık işinden pek hoşnut olmadığı için arayış içine girmiştir. Bu bunalımlı dönemin ardından işten de çıkartılmış ve sürekli iş aramıştır. Bir gün eski çalıştığı atölyeden bir ustası ile karşılaşmış ve yakın bir dostunun yanında çalışmaya gönderebileceğini söylemiş ve Muğla Ortaca İlçesi’ne gitmiştir.

Yine burada da marangoz ve mobilya işleri ile uğraşırken bu sayede Ortaca Fm’in sahibi ile 1993 yılında tanışma fırsatı yakalamıştır. Ve bir gün Ortaca FM’in stüdyosunun dekorasyon işlerini yapması teklif edilmiş artık çok sevdiği ve sürekli radyolardan dinlediği şarkıların çalındığı stüdyoya adım atmış ve çok mutlu olmuştur.

Ardından radyonun sahibi Mehmet Gökçe’nin nişanı olması sebebi ile Mehmet Akbay’a bugün benim yerime yayına girmek ister misin? teklifi ile hayatı bir anda değişmiştir.

Ortaca FM’de program yapmaya başlayan Mehmet, yaptığı ilk programına Sevgi Duvarı ismini koymuştu, ancak sonra sevgi çemberi diye değiştirdikten sonra bir arkadaşının önermesiyle “Mehmet’in Gezegeni” olarak değiştirdi.

Gezegen Mehmet, 2000 yılında ilk evliliğini gerçekleştirmiş 2009 yılında boşanmıştır. Bu evliliğinden Naz isminde bir kızı vardır. İkinci evliliğini ise 3 Ocak 2017 tarihinde Didem Özfiliz ile gerçekleştirmiştir. 2018 yılında Venüs asını verdikleri bir kızı daha oldu.

Saçlarının dökülmesinden dolayı 1995’ten bu yana protez saç takan radyocu Mehmet Akbay, eşinin isteği ve desteği üzerine 2017 yılının son aylarında protez saç kullanmayı bırakmıştır.

Bugüne kadar Muğla Ortaca Fm, Muğla Dalaman Sahil Fm, Kral Fm, Best Fm, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Danışmanlığı, Star Medya Grup Radyolarında program yapımcılığı, Star Medya Grup Başkan Danışmanlığı, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu As Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi gibi birçok görevin üstesinden gelen Gezegen Mehmet günümüzde Kral TV/FM ve Kral Pop TV/FM Genel Koordinatörü olarak mesleki yaşantısını sürdürmektedir.

Gezegen Mehmet, bir zamanlar siyasi yasaklı olan Recep Tayyip Erdoğan‘a destek mahiyetindeki yayınları ülke çapında ses getirdi. Her türlü imkânsızlığa rağmen hayatını bir başarı öyküsüne dönüştürdü.

Kitapları :
2008 – Mehmet’in Gezegeni, Gemileri Yaktım (Mehmet Akbay, Elif Çakır)

Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir