Aslen Nereli

Giacomo Puccini Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Giacomo Puccini (22 Aralık 1858, Lucca, İtalya – 29 Kasım 1924, Belçika)

Ünlü İtalyan opera bestecisidir. Müzisyen bir ailenin oğludur. Lucca’da bir kilisenin orgculuğu ile bir okulda müzik öğretmenliği ona babasından kalmıştı. Puccini ailesinin bütün fertleri gibi onun da bu işler ile yetineceği sanılıyordu. Fakat küçük Puccini, Verdi’nin «Aida» operasını dinleyince, besteci olmaya karar verdi.

22 yaşındayken Milano Konservatuvarı’na girmeyi başardı. Burada ünlü müzik öğretmeni Ponchielli’den ders aldı. Ponchielli, Puccini’yi yeni bestelemiş olduğu «Le Villi» operası ile bir opera yarışmasına girmeye zorladı. Puccini’nin bu ilk operası umulduğu kadar büyük başarı sağlamadı, ikinci operası «Edgar» ise hiç beğenilmedi. Yalnız genç besteci yılmadı, üçüncü operası «Manon Lescaut» onu çağının en tanınmış opera bestecileri arasına sokmaya yetti. Bu başarı Puccini’nin hevesini artırmıştı. Daha büyük bir şevkle çalışmaya koyulup «La Boheme» operasını besteledi. «La Boheme»i ilk gece pek beğenilmediyse de bir süre sonra yeniden temsil edilince, büyük başarı kazandı. Puccini’nin «La Boheme»inin Leoncavallo’nun daha önce yazdığı «La Boheme»den daha güzel olduğu kabul edilir.

Puccini 1900’de «Tosca»yı besteledi. 1901′ de Verdi’nin ölmesi, Puccini’yi opera besteciliğinde rakipsiz bırakmıştı. Yalnız, Puccini, kendisinin kusursuz bir sanatkâr olduğuna hiçbir zaman inanamamıştı. Wagner için, «Biz onun yanında basit birer mandolin çalgıcılarıyız» demesi de onun alçakgönüllülüğüne bir örnek sayılır.

Puccini, 1903’te bir otomobil kazası geçirip, aylarca yarı kötürüm bir halde yatakta yattı. Buna rağmen yeni bir opera bestelemekten de geri kalmadı. «Madame Butterfly» operasını o güne kadar bestelediği eserlerin en güzeli olarak buluyordu. Bu operanın İtalya’da kazandığı başarı üzerine, 1907’de New York’ta ki Metropolitan Operası’nda temsil edildi. Bu araçla besteci de Amerika’ya davet edildi.

Puccini, Amerika’nın etkisi altında kalmıştı. Amerika’nın havasını taşıyan yeni bir eser besteledi. «The Girl of the Golden West» (Altın Batı’lı Kız) adındaki bu opera bestecinin öteki eserleri kadar beğenilmedi.

Puccini, hayatının son yıllarını da «La Rondine» ile birer perdelik «Tabarro», «Suor Angelica», «Gianni Schicchi» operalarını bestelemekle geçirdi. Son operası «Turandot»u tamamlayamadan öldü. Bu operayı Franco Alfano bitirmiştir.

Puccini, İtalyan Senatosu’na üye seçilmişti. Öldüğü zaman da cenazesi ancak devlet adamlarına yapılan bir törenle kaldırıldı.

kaynak:nkfu

Exit mobile version