Gioacchino Antonio Rossini Hayatı – Eserleri

Gioacchino Antonio Rossini Hayatı – Eserleri

sosyalpanelci beğeni takipçi izlenme

ucuz takipçi ucuz beğeni ucuz izlenme satın al

Gioacchino Antonio RossiniGioacchino Antonio ROSSİNİ , İtalyan bestecisidir. (Pesaro 1792-Paris/Passy 1868) Bologna’da Liceo Musicale’de Mattei’nin öğrencisi oldu. 18 yaşında ilk operası La Cambiale di Matrimonioyyu (Evlilik Senedi) besteledi. Bu tek perdelik güldürücü operadan üç yıl sonra Tancredi adlı eseriyle opera seria (ciddi opera) alanındaki ilk büyük başarısını kazandı.

Bunu izleyen L’Italiana in Algeri (Cezayir’de Bir İtalyan Kızı) 1913 operasıyla ünü daha da yaygınlaştı. 1815’te yaptığı anlaşma gereği her yıl iki opera bestelemeye başladı. İki hafta içinde tamamladığı II Barbiere di Siviglia (Sevil Berberi) 1816, Roma’da ilk sahnelenişindeki başarısızlığa karşın, çok geçmeden çarpıcı, melodileri, pırıltılı orkestralaması, neşesi ve imzalarıyla geniş kitlelere mal oldu. Bu eserler İtalyan opera buffa (güldürücü, gülünçlü opera) sanatına doruğuna ulaştıran Rossini, döneminin en ünlü bestecileri arasına girdi. 1822’de Viyana’da coşkuyla karşılanan sanatçı, ertesi yıl Paris’e gitti. Burada iki yıl boyunca İtalyan Operası’nı yönetti. Daha sonra krallık müzik işleri müfettişi oldu. 1829’da Paris’te sog operası Guillaume Telli besteledi. Büyük Fransız operası çığrını açan eserlerden biri sayılan bu operadan sonra yalnız birkaç dinsel eser, kantat ve piyano parçası dışında ürün vermedi.

1836’da İtalya’ya dönerek özel yaşamına çekildi. 1853’te yeniden Paris’e yerleşerek yaşamının sonuna kadar bu kentte kaldı. Rossini 40 opera besteledi. Başlıcaları: Othello (1816), La Cenerentola (Külkedisi) 1817, La Gazza Ladra (Hırsız Saksağan) 1817 ve Le Siege de Corinthe (Korint Kuşatması) 1826 anılmaya değer.

kaynak:nkfu

ucuz takipçi ucuz beğeni ucuz izlenme satın al

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir