Grace Murray Hopper Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Grace Murray Hopper Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

9 Aralık 1906 yılında dünyaya gelen ve 1 Ocak 1992 senesinde yaşama gözlerini yuman Tümamiral Grace Murray Hopper, Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve ABD donanmasında rütbeli askerdi. Hopper, “Harvard Mark I” olarak bilinen bilgisayarın da ilk programcılarından birisiydi.

New York’ta dünyaya gelen Hopper, Yale Üniversitesi’nde Matematik ve Fizik okudu. Grace Hopper, 1934 senesinde ise Yale Üniversitesi’nde Matematik dalında doktora yaptı. Doktorasını başarıyla tamamlayan Grace Hopper, 1941 yılında profesör unvanını kazandı.

DAHA 7 YAŞINDAYKEN İNCELEMELER YAPMIŞTI

Ailesi ve yakın çevresi Grace Hopper’dan dahi enerjisi almaktaydılar. Hopper daha 7 yaşındayken çalar saatin, nasıl çalıştığını anlamak için saati parçalara ayırmış ve incelemişti. Ailesi ne yaptığını anlayana kadar, Hopper tam 7 tane saati paramparça etmeyi başarmıştı. Bu merakı ileride Hopper’ı en ünlü kadın mucitler listesinde üst sıralara taşıyacaktı.

amerikalı ünlü bilimci grace murray hopper

Kadın Mucit Grace Hooper’ın başarılarla dolu kariyeri

1949 yılında Eckert-Mauchly bilgisayar şirketinde matematikçi olarak dünyanın ilk ticari bilgisayarı olan UNIVAC I geliştiren takımda çalışmaya başladı.

1959 sonbaharında CODASYL adıyla bilinen konferansta ülkenin bilgisayar uzmanları bir araya geldi. Hopper konferans komitesine teknik danışman olarak katıldı. Burada COBOL’u geliştirme yönünde ilk adımlar atıldı.

1970’lerde FORTRAN ve COBOL gibi ilk programlama dillerinin standartlarını geliştirmede öncülük etti. Donanmadayken bu standartları test etti. 1980’lerde bu testler Ulusal Standartlar Enstitüsü tarafından kabul edildi.

Hopper, bilgisayar dilinde “debugging” diye bilinen ve programı hatalardan temizleyen konseptinin de ilk kullanıcılarındandı.

Amerikan savaş gemisi USS Hopper (DDG-70) adını Grace Hopper’dan almıştır.

Google ünlü bilgisayar bilimcisi Grace Hopper’ın 107’inci doğum gününe özel bir doodle hazırladı ve onu ana sayfasına taşıdı.

Kaynak:Enson haber Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir